Načelnik Sektora inspekcijskog nadzora zaštite prirode u Ministarstvu Krešimir Ilić rekao je da se radi o najvećoj takvoj zapljeni u zadnjih deset godina, dodajući kako je nadzorom dvojice inspektora zaštite prirode utvrđeno da prekršitelj ne posjeduje dokumente koji bi potvrdili legalnost trofeja.
Prekršitelj je hrvatski državljanin, zaplijena je obavljena na području Hrvatske, a do sada nije bio evidentiran za takve oblike prekršaja. Postoje indicije, kaže Ilić, da se bavio prodajom trofeja.
Zakon o zaštiti prirode za takve je prekršaje predvidio kazne od 7000 do 30.000 kuna za fizičke osobe, odnosno od 25.000 do 200.000 kuna za pravne osobe.
Voditeljica Službe za bioraznolikost u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode Zrinka Domazetović istaknula je da se radi o cijelom setu hrvatskih strogo zaštićenih vrsta koje su izuzetno ugrožene, kao što su ris ili vuk.
U zadnje dvije godine nije bio dopušten lov na vukove, a u akciji su pronađene tri vučje kože, pa je realna mogućnost da su stradali u krivolovu, na što ukazuju rupe s unutarnje strane kože.
Izložen je i preparirani ris, a risova u našoj prirodi ima još svega pedesetak, pa gubitak svake jedinke znači veliku štetu za populaciju i bioraznolikost.
Zaplijenjen je cijeli set ptica grabljivica - orlovi štekavci, škanjci, skoro sve vrste sova, te ptice pjevice. "Nažalost, sve su završile kao nečiji ukrasni predmet, odnosno kao nešto što će u nečijoj privatnoj zbirci godinama skupljati prašinu", istaknula je Domazetović.
Pronađeni su i primjerci nekih globalno ugroženih vrsta, kao što su tigar, polarni medvjed, američki ris, divlja mačka - serval ili majmun.
Među oduzetim trofejima su ukupno 3 vuka, 2 risa, 2 tigra, vidra, polarni medvjed, majmun, serval, ibis, žuna, 8 sova, 8 ptica grabljivica i 18 ptica pjevica.
Ako sud odluči da se primjerci oduzimaju i postaju vlasništvo Hrvatske, vjerojatno će kao i do sada biti donirani muzejima i prirodoslovnim zbirkama, te se koristiti za edukaciju carinika i inspektora.