FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nikolić zbog Thacija ne podupire Dačićevu kandidaturu za Nobela

BEOGRAD, 28. prosinca 2013. (Hina) - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je u intervjuu da neće poduprijeti kandidaturu srbijanskog premijera Ivice Dačića za Nobelovu nagradu jer je za to priznanje kandidiran zajedno s kosovskim premijerom Hashimom Thacijem, kojega se sumnjiči za ratne zločine protiv Srba.

"Stalno u međunarodnoj areni, od Ujedinjenih naroda do Vijeća Europe, govorim o zločinima protiv Srba na Kosovu i Metohiji i osnovanoj sumnji da ih je organizirao (aktualni kosovski premijer) Thaci", istaknuo je Nikolić u novogodišnjem intervjuu "Večernjim novostim" čije izvode ovaj list objavljuje u subotu na svojoj internetskoj stranici.

Podsjećajući da se Thacija sumnjiči za odgovornost ili sudjelovanje u otmicama, ubojstvima i trgovinom organima kosovskih Srba tijekom srpsko-albanskih sukoba na Kosovu, Nikolić je ustvrdio da bi kandidatura za Nobelovu nagradu mogla stopirati istrage protiv Thacija.

"Ukazivao sam i na vađenje organa i na Žutu kuću. To je zločin nezabilježen u civiliziranom svijetu... I sada treba Srbin stati uz kandidaturu sa Thacijem, uz čovjeka kojeg samo stranci spašavaju od istrage? Bojim se da bi sve istrage protiv njega (Thacija) prestale ukoliko bi dobio Nobelovu nagradu. Zato Srbin uz njega ne može stati", rekao je Nikolić.

Nikolić objašnjava i da se očitovao u povodu kandidature Dačića, Thacija i visoke predstavnice Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton jer to, nakon što je objavljena nominacija, dosad nije učinio Dačić.

"Ali pošto šuti, i pošto sam dovoljno star da mu dam očinski savjet, evo, poručujem mu: ima vremena, mlad si, mnogo toga možeš napraviti za Srbiju. Kosovo i Metohija nije razriješen problem. To će potrajati. Nitko još nije dobio nagradu zato što je počeo razgovarati, već kada je problem riješen", objasnio je Nikolić zašto se protivi kandidaturi Ivice Dačića za Nobelovu nagradu za mir.

Srbijanski šef države ustvrdio je za "Večernje novosti" kako se već odavno u Bruxellesu govorilo o toj kandidaturi, ali "više zbog (Catherine) Ashton, kojoj sljedeće godine ističe mandat, nego zbog njih dvojice".

"Podsjećam da sam pitao Dačića, kad sam mu trebao dodijeliti mandat, je li spreman pregovarati saThacijem. Rekao sam mu: nećeš imati otpora u Srbiji. Tvoja dužnost je da pregovaraš s onima koje su Albanci izabarali, a znaš kakva optužba visi nad njim. Odgovorio je da prihvaća, ali je tražio da iza njega stanemo Vučić i ja. Rekao sam mu da ima našu punu podršku. Ali ovo sa Nobelom je nešto drugo", rekao je Nikolić u novogodišnjem intervjuu za "Večernje novosti".

Srpska i albanska skupina prijateljstva u Kongresu Sjedinjenih Država uputile su pismo Nobelovom odboru u kojem nominiraju Ivicu Dačića, Hashima Thacija i Catherine Ashton za Nobelovu nagradu za mir zbog bruxelleskog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Komentirajući vijesti o nominaciji Dačić se ranije našalio i rekao da mu je "draže da ga kandidiraju za Nobela nego za Haag", dok je Thaci izjavio kako je "počašćen nominacijom za Nobelovu nagradu za mir" i da "to priznanje, više nego itko drugi, zaslužuju građani Kosova".

Beograd je, nakon okončanja ratnih sukoba na Kosovu, raspisao crvene interpolove tjeralice zbog ratnih zločina za tadašnjim vođama paravojne postrojbe Oslobodilačka vojska Kosova Hashimom Thacijem, Agimom Cekuom i Ramushom Haradinajem.

Ceku je po toj tjeralici u listopadu 2003. zadržan u ljubljanskoj zračnoj luci, ali je ubrzo pušten, a samo četiri mjeseca priveden je i u Budimpešti, ali mu je omogućeno da nastavi put za Prištinu.

U srpnju 2003. Thaci je zadržan u Budimpešti, ali je također pušten, a mađarski su dužnosnici ustvrdili kako im je Interpol razjasnio da "ta organizacija više ne traži uhićenje albanskog političara".

Predsjednik parlamentarnog odbora za Kosovo Skupštine Srbije Milovan Drecun postavio je nedavno javno pitanje tko je odgovoran za skidanje Hashima Thacija s interpolove tjeralice, ali to pitanje nije izazvalo polemiku u srbijanskoj javnosti.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙