SP 2014: Protiv Brazila i Meksika gubili na SP-ima

ZAGREB, 6. prosinca 2013. (Hina) - Dosadašnji susreti hrvatske reprezentacije sa protivnicima u A skupini SP 2014.

BRAZIL

- SP 2006, natjecanje u skupini, 13. lipnja: HRVATSKA - BRAZIL 0-1

Hrvatska je bila skupini sa Brazilom, Japanom i Australijom. Hrvatska nogometna reprezentacija poražena je u premijernome nastupu od svjetskih prvaka Brazila sa 0-1, no izabranici Zlatka Kranjčara uzdignute su glave napustili prepuni Olimpijski stadion u Berlinu. "Vatreni" su u Berlinu svojom igrom "ugasili sambu", ali odlučila je nepažnja i samo jedna pogreška hrvatske obrane u 44. minuti koju je majstorskim udarcem kaznio Kaka, donijevši Brazilu tri boda.

Nakon toga smo protiv Japana igrali 0-0. Iako smo uoči posljednje utakmice u skupini imali samo jedan bod, Hrvatska je pobjedom protiv Australije mogla izboriti osminu finala, no odigrali smo 2-2, te nismo uspjeli proći skupinu.

HRVATSKA: Pletikosa - Šimić, R. Kovač, Šimunić - Srna, Tudor, N. Kovač (J. Leko 40), Babić - N. Kranjčar - Pršo, Klasnić (Olić 57).

BRAZIL: Dida - Cafu, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Emerson, Ze Roberto - Kaka, Ronaldinho - Ronaldo (Robinho 69), Adriano.

STRIJELCI: 0-1 Kaka (44)

SUDAC: Benito Archundia (Meksiko)

STADION: Olimpijski stadion u Berlinu

GLEDATELJA: 72.000

- prijateljska utakmica, kolovoz 2005: Hrvatska - Brazil 1-1 (Niko Kranjčar 32/ Ricardinho 42)

MEKSIKO

- SP 2002, natjecanje u skupini, 3. lipnja: HRVATSKA - MEKSIKO 0-1

Hrvatska je bila skupini G sa Meksikom, Italijom i Ekvadorom, a sve je utakmice odigrala u Japanu. Nažalost, hrvatski su nogometaši startali porazom na Svjetskom prvenstvu. Vezni red Hrvata potpuno je podbacio. Prosinečki je izgledao umoran već nakon 15-tak minuta susreta, Tomas i Soldo ionako imaju defenzivnu ulogu, dok Šukerova uopće nije bila jasna. Jedino je Niko Kovač tu i tamo uspijevao probiti desnu stranu. Meksikanci su znatno više držali loptu u nogama, dok su Hrvati uglavnom prijetili iz prekida. Drugo poluvrijeme izbornik Jozić je započeo s Rapaićem na lijevom boku, umjesto indisponiranog Prosinečkog. No, u 59. minuti Meksikanci su matirali našu obranu. Borgetti je petom na visini 16-erca odigrao za Blanca, naša obrana je ispala iz igre, a Živković ruši meksičkog napadača. Osim 11-erca Meksikanci su dobili i igrača više, budući da je sudac isključio Živkovića. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Blanco.

Nakon toga pobijedili smo Italiju 2-1, te izgubili od Ekvadora 0-1, te je hrvatska nogometna reprezentacija otišla kući već nakon natjecanja u skupini.

HRVATSKA: 1-Stipe Pletikosa; 6-Boris Živković, 21-Robert Kovač, 3- Josip Šimunić, 17-Robert Jarni; 4-Stjepan Tomas, 14-Zvonimir Soldo, 10-Niko Kovač; 8-Robert Prosinečki (5-Milan Rapaić 46); 9- Davor Šuker (15-Daniel Šarić 64), 11-Alen Bokšić (13-Mario Stanić 67)

MEKSIKO: 1-Oscar Perez; 5-Manuel Vidrio, 4-Rafael Marquez, 16- Salvador Carmona; 7-Ramon Morales, 19-Gabriel Caballero, 6- Gerardo Torrado, 11-Braulio Luna, 13-Sigifredo Mercado; 10- Cuauhtemoc Blanco (17-Francisco Palencia 79), 9-Jared Borgetti (15-Luis Hernandez 68)

STRIJELCI: 0-1 Cuauhtemoc Blanco (60-11m).

CRVENI KARTON: Boris Živković (59)

SUDAC: Jun Lu (Kina)

STADION: Big Swan u Niigati

GLEDATELJA: 40.000

- prijateljska utakmica, lipanj 1999: Meksiko - Hrvatska 1-2 (Hernández 25/ Igor Bišćan 44, Dario Šimić 63)