Dubrovačko-neretvanska županija jedan je od partnera u projektu ADRIARadNet – ADRIAtic integrated RADar .
Kako je rekao zamjenik župana Davorko Obuljen, riječ je o projektu kojim će se na brdu Žarkovici postaviti meteorološki radar – prvi na hrvatskoj obali Jadrana koji nekoliko sati prije može predvidjeti vrstu i količinu oborina te grmljavinsko nevrijeme koje će pogoditi određeno područje.
Radarska meteorološka mreža u Hrvatskoj uspostavljena je prije 40-ak godina, a meteorološkim radarima pokriven je samo kontinentalni dio zemlje iako je područje južne Hrvatske jedno od najdinamičnijih meteoroloških regija u Hrvatskoj.
"Područja grada Dubrovnika i konavoske općine, uz dolinu Neretve, posebno su ugrožena bujičnim poplavama", upozorio je ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Jadran Perinić.
Realizacijom projekta ADRIARadNet pripadnici operativnih snaga zaštite i spašavanja s tog područja raspolagali bi tako podatcima ključnim za preventivno djelovanje u slučaju najavljenog nevremena.
Sustav zaštite i spašavanja na jugu Hrvatske time je unaprijeđen, a ljudski životi, imovina, kulturna i prirodna baština znatno manje ugroženi.
Lokacija za postavljanje radara - Žarkovica odabrana je na preporuku stručnjaka Državnoga hidrometeorološkog zavoda koji na realizaciji ADRIARadNeta sudjeluju kao vanjski suradnici.
Osim radara na Žarkovici, na području srednjega i južnog Jadrana postavit će se još tri meteorološka radara: dva u Italiji, u regijama Marche i Abruzzo, te u Albaniji na području grada Drača.
Namjera županije je radar na tom području, u dogovoru s Državnim hidrometeorološkim zavodom, učiniti dijelom buduće mreže radara, a podatke prikupljene sa svih radarskih mjesta, putem web platforme, učiniti dostupnim Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje i Stožeru zaštite i spašavanja Dubrovačko-neretvanske županije.
Projekt ADRIARadNet predstavljen je na 5. konferenciji hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa. Uspješnom realizacijom projekta Dubrovačko-neretvanska županija dobit će oko 2,25 milijuna kuna iz pretpristupne pomoći IPA ADRIATIC, a ukupna vrijednost projekta veća je od 21,5 milijun kuna.