FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenija: Pahor sa strankama počeo konzultacije o krizi

LJUBLJANA, 2. prosinca 2013.(Hina) - Slovenski predsjednik Borut Pahor započeo je u ponedjeljak konzultacije s predsjednicima parlamentarnih stranaka o izlasku iz krize i promjeni izbornog sustava.

Kako bi se povećala politička stabilnost, Pahor predlaže da se izborni prag za ulazak stranaka u parlament poveća sa sadašnjih četiri na pet posto te uvede tzv. preferencijalni glas na izborima, što znači da bi birači, uz glas stranci, davali i neposredni glas za konkretno ime kandidata.

Novi redovni parlamentarni izbori u Sloveniji su planirani na jesen 2015. godine, ali nisu isključeni niti prijevremeni ako sadašnja vlada Alenke Bratušek, koja je na vlasti osam mjeseci, ne nađe izlaz iz gospodarske krize i recesije, pri čemu će odlučujuću ulogu imati način rješavanja stanja u prezaduženim tvrtkama i bankama koje su godinama akumulirale loše kredite.

Oporbeni čelnik i bivši premijer Janez Janša uoči sastanka Pahoru je poručio da se zalaže za dvokružni većinski sustav izbora zastupnika, za koji međutim nema potrebne dvotrećinske potpore, te da bi Slovenija za izlazak iz krize trebala zatražiti pomoć europskog mehanizma za stabilizaciju eura (ESM). Janša smatra upitnim da će vlada izdržati teret krize bude li se, kako sada inzistira, na međunarodnom financijskom tržištu morala zaduživati po kamatnim stopama višim od pet posto, u situaciji kad joj dospijeva dobar dio kamata na obveznice koje je već izdala.

Pahorova nastojanja da dođe do političke deblokade i mogućnosti formiranja stabilnijih vlada nakon izbora s višim izbornim pragom i uz pomoć preferencijalnog glasa podupire ministar unutarnjih poslova Gregor Virant, predsjednik koalicijske Građanske liste (GL), dok se ministar vanjskih poslova i predsjednik stranke umirovljenika (DESUS) Karl Erjavec zauzima za opsežniju rekonstrukciju sadašnje vlade, kako bi ona mogla dočekati redovne izbore 2015. godine.

Pahor je u ponedjeljak održao i konzultacije sa strankama oko budućeg državnog povjerenstva za borbu protiv korupcije, nakon što je tročlano vijeće tog povjerenstva prošlog tjedna podnijelo neopozivu ostavku, ali će na dužnosti ostati najkasnije do ožujka iduće godine. Pahor je izjavio da će nastojati što prije naći kredibilne članove budućeg povjerenstva.

Po slovenskom ustavu, predsjednik sam imenuje članove ovog povjerenstva. Sadašnje povjerenstvo, koje je imenovao prethodni predsjednik Danilo Tuerk, imalo je velike otpore u politici, a predsjednik povjerenstva Goran Klemenčič izjavio je da u parlamentu postoji "tiha koalicija" onih koji se suprotstavljaju borbi protiv korupcije i da su se članovi povjerenstva susreli sa "zidom" preko kojega nisu mogli.

Za odlazak sadašnjeg povjerenstva izjasnio se Janez Janša, rekavši da je odstupilo "prekasno" te da se bori protiv njega umjesto protiv tajkuna i bankarskih lobija. Janša je u ožujku ove godine smijenjen kao premijer, nakon što je protukorupcijsko povjerenstvo ustvrdilo da je prikrivao stanje svoje imovine i gotovinu na računima koja je nepoznatog izvora.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙