FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stručni timovi različito o provedbi presude Sejdić-Finci u BiH

MOSTAR, 29. studenog 2013. (Hina) - Stručni timovi sedam političkih stranaka u BiH ponovno su u petak u razgovarali s dužnosnicma Europske unije o tome kako provesti presudu Suda za ljudska prava pri čemu su predstavnici nekoliko stranaka naveli kako je postignut napredak u pregovorima, dok drugi to niječu uoči sastanka kojega će sljedećeg tjedna u Pragu imati predsjednici stranaka s dužnosnicima Europske unije.

Potpredsjednica HDZ-a BiH Borjana Krišto rekla je da bitniji napredak ne postoji, no da njezina stranka nastoji postići dogovor.

"Teško je govoriti da tu postoji određeni stupanj suglasnosti, ali nastavljamo razgovore u ponedjeljak. HDZ BiH čini sve da uistinu napravi iskorak, prije svega, za BiH, za njene konstitutivne narode i građane koji u njoj žive", rekla je ona.

Glavni tajnik HDZ 1990 Josip Merdžo, koji je zajedno s članom predsjedništva ove stranke Slavenom Bevandom sudjelovao u razgovorima, rekao je da je uz promjene izbornog sustava za članove Predsjedništva BiH potrebno promijeniti i način biranja u Domu naroda.

"Vidljivi su različiti pristupi, ali nadam se da će u Pragu biti određene stvari dogovorene, pa i parafirane", rekao je Merdžo.

Na sastanku koji je trajao više od četiri sata su uz dva HDZ-a sudjelovali i predstavnici SDA, SDP-a, SBBBiH, SDS-a i SNSD-a.

Članica Predsjedništva SDP-a BiH Lidija Korać izjavila je nakon sastanka da je postignuta visoka razina suglasnosti o pitanjima tehničkog karaktera.

Član Glavnog odbora SNSD-a Staša Košarac rekao je da je blagi optimist uoči razgovora u Pragu koji je zakazan u ponedjeljak, ali da su očite razlike u Federaciji BiH između bošnjačkih i hrvatskih stranaka.

Uz posredovanje povjerenika za proširenje Europske unije Štefana Fuelea u više navrata su političari iz sedam glavnih stranaka u BiH pokušali provesti presudu Suda za ljudska prava Sejdić-Finci koja bi omogučila podnošenje kandidacije za članstvo u EU. Zapelo je oko toga kako osigurati da mnogobrojniji Bošnjaci ne nameću Hrvatima predstavnike u vlasti i da se istodobno predstavnici manjina mogu kandidirati za najviše funkcije u zemlji.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙