FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Times: Uništeni diskreditirajući dokumenti kolonijalnog doba

LONDON , 29. studenog 2013. (Hina/AFP) - Na tisuće dokumenata koji su mogli diskreditirati vladu Njezina Veličanstva uništeni su tijekom 50-ih i 60-ih godina u vrijeme vala neovisnosti kolonijalnih država, u Maleziji, Keniji i Jamajci, potvrđuju brojni tajni službeni dokumenti koji su u petak otkriveni u Londonu.

Ukidanje tajnosti s impozantne prepiske kolonijalne britanske uprave svjedoči o razmjerima čistke nazvane "Operacija baština" čiji je cilj bio riješiti se kompromitirajućih izvješća tajnih službi i policije, među kojima i one koji se odnose na krvavo gušenje ustanka Mau Mau u Keniji u razdoblju od 1952. do 1960.

Times, koji je istražio arhivu otkriva da su se službene upute izdane prije neovisnosti Kenije 1962. odnosile na četiri vrste dokumenata: one koje bi mogle diskreditirati vladu Njezina Veličanstva i ostale vlade, one koje su mogle diskreditirati pripadnike policije, oružanih snaga, visoke dužnosnike i važne ličnosti, među kojima i doušnike, one koji bi mogli diskreditirati tajne službe te sve one koje bi ministri predstojećih vlada mogli iskoristiti na neetičan način.

Neki su dokumenti vraćeni u Veliku Britaniju zrakoplovima Royal Air Forcea ili brodovima Kraljevske ratne mornarice te su ondje uništeni, no brojni su uništeni odmah, spaljeni, ili bačeni u more. Vrlo rijetki dokumenti ipak su se, kako piše Times, uspjeli spasiti i izbjeći veliku čistku.

Foreign Officeovo otkrivanje sadržaja zaboravljenih kutija s dokumentima u lipnju prošle godine prisililo je London da tisućama stanovnika Kenije osigura odštetu gotovo šezdeset godina nakon represije ustanka Mau Mau, koja predstavlja tamnu stranicu u britanskoj kolonijalnoj povijesti.

"Vlada je priznala da su Kenijci bili podvrgavani mučenjima za vrijeme britanske kolonijalne uprave", rekao je šef britanske diplomacije William Hague. Jedan od odvjetnika podnositelja tužbi, Martyn Day kazao je kako vjeruje da bi presude u korist kenijskih državljana mogle navesti i stanovnike ostalih bivših britanskih kolonija da razmisle o tužbama, osobito Jemence, Palestince, Malezijce ili Ciprane.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙