FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 27. studenog 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

MOSTAR - Voditelj ureda Hrvatske gospodarske komore (HGK) u Mostaru Zulfo Robović potvrdio je u srijedu medijima kako je od Hrvatske gospodarske komore zatražio preispitivanje odluke o zatvaranju predstavništava u Bosni i Hercegovini. Hrvatska gospodarska komora (HGK) najavila je da će u sklopu racionalizacije zatvoriti svoja predstavništva u Sarajevu i Mostaru, zbog čega su iz mostarskoga ureda prosvjedovali tražeći da se odluka poništi. Po riječima voditelja ureda u Mostaru, odluka koju je potpisao bivši predsjednik Nadan Vidošević o gašenju ureda HGK u BiH nema nikakvo opravdanje jer je od 1996., kada je otvoreno prvo njihovo predstavništvo u BiH, do 2012. izvoz Hrvatske u BiH povećao tri puta i trenutno iznosi 1,58 milijardi dolara. Robović dodaje da, kada je riječ o navedenoj racionalizaciji, ukupan trošak oba komorska predstavništva, uključujući i plaće djelatnika, iznosi 0,2 posto ukupnih troškova koje na godišnjoj razini napravi Hrvatska gospodarska komora. Čelnik ureda HGK u Mostaru istaknuo je dao očekuje da će nova uprava HGK te hrvatska ministarstva gospodarstva i vanjskih poslova razmotriti spornu odluku s obzirom da je BiH za Hrvatsku jedan od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera.

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina ostaje na stajalištu da ne prihvati zahtjev Europske komisije po kojemu bi se za Hrvatsku nastavila primjenjivati trgovinske povlastice što ih je u odnosima sa BiH imala prije ulaska u Uniju odnosno kao članica CEFTA-e, izjavila je u srijedu ravnateljica ravnateljstva za Europske integracije BiH (DEI) Nevenka Savić. Uoči sastanka privremenog povjerenstva BiH i EU za provedbu sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji će se tijekom dana održati u Bruxellesu, Savić je u intervjuu za BH Radio 1 kazala kako su i dalje na snazi zaključci vijeća ministara BiH da se ne prihvati zadržavanje modela tzv. tradicionalne trgovine. BiH i EU trenutačno pregovaraju o dodatnom protokolu uz privremeni sporazum o trgovini kako bi se uredio status Hrvatske nakon njezina priključenja Uniji. Stajalište je EU kako bi Hrvatska morala zadržati olakšice u trgovini s BiH što ih je imala do 1. srpnja. Vlasti BiH međutim strahuju kako bi to onda automatski značilo iste povlastice za sve članice EU.

BERLIN - Raspoloženje njemačkih potrošača poboljšalo se na pragu prosinca, dosegnuvši najvišu razinu u šest godina, što je poduprlo procjene da će jaka potrošnja nadoknaditi slabiji izvoz i pomoći najvećem europskom gospodarstvu da ove godine zabilježi umjeren rast. Istraživanje instituta GfK pokazalo je da je indeks raspoloženja potrošača za prosinac, koji se temelji na anketi oko 2.000 građana, porastao na 7,4 boda, u odnosu na revidirani 7,1 bod koliko je iznosio u studenom. To je najviša vrijednost indeksa od kolovoza 2007. "Potrošačka klima blago se uobičajeno poboljšava na kraju godine", rekao je u priopćenju Rolf Buerkl iz GfK-a. "Izgledi za brže oživljavanje njemačkog gospodarstva i odluka Europske središnje banke o sniženju kamatnih stopa dodatno potiču raspoloženje potrošača". Nijemci su inače tradicionalno skloni štednji ali u posljednje vrijeme su počeli pokazivati veću sklonost potrošnji budući da je tržište rada stabilno a štednja manje atraktivna zbog niskih kamatnih stopa. Sklonost potrošnji ponovno je u studenom skočila, i to na najvišu razinu u sedam godina, potpomognuta ključnim kamatnim stopama u eurozoni na novoj rekordno niskoj razini, ističu u GfK. Odnosni pokazatelj porastao je na 45,7 bodova, s 44,4 boda u listopadu.

BEČ - Austrijski Raiffeisen Bank International izvijestio je da joj se neto dobit u trećem tromjesečju pala za 5,6 posto u odnosu na isto razdoblje lani, pritisnuta višim troškovima rezervacija u nepovoljnom okruženju. U promatranom je razdoblju tako bančina neto dobit iznosila 134 milijuna eura, stoji priopćenju banke. Neto rezervacije za nenaplative kredite uvećane su na godišnjoj razini 47,3 posto, na 330 milijuna eura. U banci očekuju da će u cijeloj 2013. rezervacije za gubitke po nenaplativim kreditima iznositi 1,1 do 1,2 milijarde eura, ukazujući na "napeto stanje na pojedinim tržištima RBI-ja kada su u pitanju izgledi za gospodarstvo". Udio nenaplativih kredita u ukupnom kreditnom portfelju iznosio je na kraju rujna 10,3 posto, u odnosu na 9,8 posto s kraja prošle godine, navodi se. Svijetla točka u poslovanju bili su neto prihodi od kamata, koji su porasli 12,7 posto, na 940 milijuna eura. U prezentaciji pripremljenoj za telekonferenciju s novinarima banka nije navela nove informacije o dosadašnjim rezultatima analize tržišta u Mađarskoj, Sloveniji i Ukrajini, s obzirom na naznačenu mogućnost povlačenja iz tih zemalja, navodi Reuters. I dalje ne isključuju mogućnost dokapitalizacije.

RIM - Talijanska je vlada u utorak na večer dobila povjerenje Senata u glasovanju o proračunu za 2014. godinu, nakon što je stranka desnog centra Silvija Berlusconija napustila vladajuću koaliciju uoči glasovanja o njegovu izbacivanju iz parlamenta. Vlada na čijem je čelu Enrico Letta dobila je potrebnu većinu, oslanjajući se i na glasove senatora koji su napustili Berlusconijevu stranku. Za proračun je glasovao 171 senator, a protiv 135 njih. Berlusconijeva stranka u utorak je objavila da će glasovati protiv proračuna, potvrdivši time odlazak iz vladajuće koalicije dan prije no što senat treba glasovati o isljučenju Berlusconija zbog porezne prijevare. Vlada premijera Enrica Lette pozvala je na glasovanje o povjerenju kako bi ubrzala usvajanje proračuna kojega parlament mora donijeti prije kraja godine. Potvrda da najveća stranka desnog centra odustaje od potpore koaliciji ljevice i desnice ostvarenoj nakon izbora u veljači koji nisu imali jasnog pobjednika ukazuje na političku nestabilnost s kojom je suočeno treće gospodarstvo Europske unije.

DUBAI - Iran ne očekuje da će povećati izvoz nafte odmah nakon nedjeljnog nuklearnog sporazuma, ali pregovara s potencijalnim investitorima iz zapadne energetske industrije, rekao je iranski ministar za naftu Bidžan Zanganeh za Financial Times. Iran i šest zapadnih sila postigli su dogovor u nedjelju o kontroli nuklearnog programa Teherana u zamjenu za ograničeno ublažavanje sankcija. Ministar je u u utorak kazao da bi sporazum trebao olakšati izvoz iranske nafte zahvaljujući ponajprije planiranom ublažavanju zabrane europskim osiguravateljima da osiguravaju iranske pomorske pošiljke. U razgovoru za financijski dnevnik Zanganeh je izjavio da ne očekuje da će sporazum u neposrednoj budućnosti utjecati na iranski naftni izvoz. Dužnosnici EU-a u ponedjeljak su naznačili da bi neke sankcije Iranu mogle biti ublažene u prosincu, ali vjerojatnije su zbog zakonskih izmjena u siječnju. Američke i europske sankcije ostaju na snazi a Washington poručuje da neće dozvoliti povećanje izvoza još barem pola godine. Ministar se već dogovarao s predstavnicima europskih kompanija, "neizravno" i američkih grupa, kako bi se pripremili za dan kada će se vlade dozviliti povratak u Iran, naveo je. U ranijem mandatu pridobio je Total, Royal Dutch Shell, Statoil i Eni.

LJUBLJANA - Bivši slovenski premijer i oporbeni čelnik Janez Janša izjavio je u srijedu kako smatra da bi za Sloveniju bilo bolje zatražiti međunarodnu financijsku pomoć europskog stabilizacijskog mehanizma (ESM) nego se zaduživati po visokim kamatnim stopama na financijskom tržištu. On je najavio da će na skorom sastanku predsjednika parlamentarnih stranaka s predsjednikom države Borutom Pahorom postaviti pitanje zaduživanja države po visokim kamatnim stopama i predsjedniku i vladi predložiti da razmisle ima li smisla skupo se zaduživati na financijskom tržištu ili je bolje da Slovenija sredstva koja će uskoro trebati za sanaciju banaka posudi pod povoljnim uvjetima od europskog stabilizacijskog mehanizma (ESM). Uzeti sredstva iz tog fonda i pristati na transparentnu privatizaciju banaka bilo bi mnogo bolje i jeftinije, ali se tome u Sloveniji protive "bankarski lobiji" koji se boje gubitka kontrole nad bankama, rekao je Janša u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju (STA).

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na londonskom tržištu iznad razine od 111 dolara zbog pojačane zabrinutosti za opskrbu uoči zimskog rasta potražnje na sjevernoj hemisferi, budući da se poremećajima u libijskoj opskrbi i dalje ne nazire kraj. Na londonskom je tržištu cijena nafte porasla 50 centi u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 111,38 dolara. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 40 centi nižoj cijeni u odnosu na jučerašnje zatvaranje tržišta, od 93,28 dolara. Radnici u libijskoj naftnoj industriji, državni službenici i zaposlenici iz privatnog sektora stupili su u štrajk u Bengaziju, paralelno obnovljenom razbuktavanju sukoba između vojske i militantnih islamista. Zbog sukoba je libijska proizvodnja pala tek na djelić nekadašnjih kapaciteta. Cijene nafte stabilizirale su se nakon velikih oscilacija na početku tjedna koje je prouzročio sporazum Irana i zapadnih sila o spornom nuklearnom programu, postignut prošlog vikenda. Na američkom tržištu cijene je prigušio nagli rast zaliha sirove nafte u prošlom tjednu, za 6,9 milijuna barela, prema podacima Američkog instituta za naftu.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice porasle su u srijedu, poduprte dugo očekivanim sporazumom o velikoj koaliciji u Njemačkoj i dobrim zaradama kompanija. Londonski FTSE porastao je 0,09 posto na 6.642 boda, frankfurtski DAX za 0,25 posto na 9.313 bodova, a na približno istom postotnom dobitku bio je i pariški CAC, koji je dosegnuo 4.290 bodova. Njemački konzervativni kršćanski demokrati i socijaldemokrati lijevog centra (SPD) konačno su dogovorili veliku koaliciju, otvarajući put kancelarki Angeli Merkel da sastavi vladu prije Božića. "SPD je malo više proeuropski orijentiran od kršćanskih demokrata... to definitivno ide na ruku periferiji. Njemačka politika vjerojatno će im biti naklonjenija", pojašnjava Daniel McCormack iz Macquarieka. Među dobitnicima izdvaja se Colruyt čije su dionica porasle pet posto nakon objave polugodišnje dobiti iznad očekivanja. Snažniji rezultati belgijskog trgovačkog lanca očituju krhkost oporavka u eurozoni, budući da mnoge kompanije nastoje povećati zaradu i oslanjaju se na restrukturiranje i rez troškova. Cijene dionica najveće europske hotelske grupe Accora niže su 4,4 posto nakon objave da će nastojati poboljšati efikasnost podjelom hotelskog poslovanja.

TOKIO - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno jer nema vijesti koje bi potaknule ulagače, dok je euro ojačao prema američkoj i japanskoj valuti. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,4 posto, dok su cijene dionica u Singapuru i Australiji skliznule između 0,1 i 0,4 posto. Burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju ojačali su između 0,1 i 0,6 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,1 posto. Oprezno trgovanje posljedica je nedostatka značajnijih vijesti koje bi potaknule ulagače na promjenu pozicija. Uz to, prati se spor između Pekinga i Tokija, nakon što je Kina objavila da je u Istočnom kineskom moru uspostavila "zonu protuzračne obrane", gdje je i arhipelag Senkaku. Ti su otoci pod kontrolom Japana, ali pravo na njih polaže i Kina. Japan je uložio oštar prosvjed zbog poteza Pekinga. Na to je Peking pozvao japanskog veleposlanika kako bi mu prenio nezadovoljstvo, a Tokio je pozvao kineskog veleposlanika.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak S&P 500 i Dow Jones ostali gotovo nepromijenjeni, dok se Nasdaq indeks, po prvi puta nakon 13 godina, probio iznad psihološki važne razine od 4.000 bodova. Dow Jones ostao je gotovo nepromijenjen na 16.072 boda, kao i S&P 500 na 1.802 boda. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,58 posto, na 4.017 bodova. U fokusu ulagača bio je jučer građevinski sektor. PHLX indeks tog sektora skočio je 2,5 posto, nakon što je objavljeno da je broj građevinskih dozvola u SAD-u u listopadu dosegnuo najvišu razinu u pet i pol godina, te da su cijene nekretnina nastavile stabilno rasti. Naznake jačanja potražnje Amerikanaca uoči blagdanske potrošačke groznice potaknule su i cijene dionica trgovačkih lanaca, pa je S&P indeks tog sektora ojačao 0,9 posto. Među najvećim dobitnicima bio je jučer i tehnološki sektor jer su cijene Amazon.coma, Googlea i Applea porasle između 1,2 i 1,8 posto. Zahvaljujući tome, Nasdaq indeks, koji je prepun tehnoloških dionica, jučer je završio iznad 4.000 bodova, prvi puta od dot.com krize 2000.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙