Đokić je zajedno s predstavnicima UNDP-a, Varaždinske županije i općine Sveti Đurđ obišao romsko naselje u toj općini u kojem živi tridesetak pripadnika romske nacionalne manjine u izrazito teškim i oskudnim životnim uvjetima.
"Desetak objekta bez struje i vode treba pod hitno legalizirati budući je to uvjet da se uopće mogu napraviti priključci za vodu i struju", poručio je Đokić. Istaknuo je da ulaskom Hrvatske u EU osiguranje financijskih sredstava nije upitno, već problem predstavlja manjak političke volje i koordinacija svih sudionika u akciji.
Ipak, Đokić je zadovoljan što u Varaždinskoj županiji postoji spremnost izvršne vlasti da se krene u rješavanje problema.
Jasmina Papa iz UNDP-a kao moguće rješenje poboljšanja životnih uvjeta Roma u naselju predlaže da im se ustupe napuštene kuće te da ih se na taj način integrira u zajednicu i omogući obavljanje manjih poslova kod mještana.
Ujedno je izrazila žaljenje što je u tom naselju izuzeto dvadesetak djece iz romskih obitelji, prvenstveno zbog nedostatnih uvjeta života jer im bolje roditelji ne mogu osigurati.
Istaknula je da je UNDP spreman pomoći općini u izradi plana rješavanja problema, ali da to mora biti usuglašeno s općinskim vlastima, članovima romske zajednice u naselju te mještanima te općine.
Dožupan Alen Kišić naglasio je da županija sama nema novca za poboljšanjem životnih uvjeta u romskom naselju te da je upravo intencija i bila da predstavnici UNDP-a izađu "na teren" i da se zajedno s njima krene u rješavanje problema kako je to UNDP rješavao u sličnim situacijam u srednjoj Europi. Inače, po posljednjim podacima u Varaždinskoj županiji živi 711 članova romske zajednice.
"Ulaskom u Europsku uniju nema više govora o humanom preseljenju Roma ili segregaciji. Mi im moramo osigurati normalne uvjete života, ali to ne možemo napraviti bez suradnje s romskom zajednicom", zaključuje Kišić.
Prije posjete romskom naselju u Svetom Đurđu obišli su i romsko naselje u Petrijancu, u zapadnom dijelu županije, gdje je prioritet uvođenje vodovoda u naselje.