FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 21. studenog 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

PEKING - Europska unija i Kina formalno su u četvrtak na sastanku na vrhu u Pekingu pokrenule pregovore o sporazumu o ulaganjima, koji bi objema stranama trebao osigurati bolji pristup tržištu i bolju zaštitu ulaganja. "Danas smo postigli značajan iskorak pokrenuvši pregovore o sporazumu o ulaganjima, koji se u isto vrijeme odnosi na zaštitu ulaganja i pristup tržištima", rekao je predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy, nakon 16. summita EU-a i Kine, prvog s novim kineskim vodstvom. "Ovo je dobar trenutak za napredak. (...) Dogovor ima u konačnici za cilj ukidanje barijera za pristup tržištima i osigurat će visoku razinu zaštite ulagačima" jačajući pravna jamstva, istaknuo je Van Rompuy. Investicijski sporazum trebao bi zamijeniti 26 postojećih bilateralnih sporazuma koje su države članice EU-a sklopile s Kinom jednim skupom pravila. Sporazum će biti daleko manjeg obuhvata od sporazuma o slobodnoj trgovini o kojima EU pregovara s drugim partnerima, uključivo Sjedinjene Države, ali je prvi korak prema bolje definiranoj gospodarskoj suradnji i većoj sigurnosti za europska ulaganja.

BERLIN - Njemačka će uvesti institut minimalne plaće na razini države, kazala je danas kancelarka Angela Merkel, prihvaćajući time ključni uvjet socijaldemokrata za formiranje velike koalicije. "Socijaldemokrati neće zaključiti pregovore ako ne bude prihvaćen zahtjev za uvođenjem univerzalne minimalne plaće", kazala je Merkel na sastanku poslovnih čelnika u Berlinu, komentirajući pregovore sa SPD-om o formiranju nove vlade. Kršćansko-demokratska unija (CDU) ne slaže se s tom mjerom, naglasila je kancelarka, dodajući da će ona i njezina stranka "učiniti sve što mogu kako bi spriječili gubitak radnih mjesta povezan s tom mjerom". CDU je pobijedio na parlamentarnim izborima održanim 22. rujna ali im je većina potrebna za formiranje vlade izmakla za dlaku pa sada pregovaraju sa SPD-om o velikoj koaliciji. U tim je pregovorima čelnik socijaldemokrata Sigmar Gabriel, izgledni vicekancelar, opetovano isticao da je ključni uvjet njegove stranke uvođenje instituta minimalne plaće na razini države od najmanje 8,50 eura po satu. Merkeličin CDU skloniji je uređivati pitanje minimalne plaće pregovorima s pojedinim sektorima i regijama.

SARAJEVO - Korupcija je u Bosni i Hercegovini pojava koja je raširena koliko i u drugim državama regije, a istraživanje koje je proveo Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) pokazalo je kako oni koji primaju mito preferiraju gotovinu te u prosjeku dobiju po 110 eura. Rezultati UNDOC-ova istraživanja, naslovljenog "Biznis, korupcija i kriminal u BiH - utjecaj mita i drugih kriminalnih aktivnosti na privatno poduzetništvo", koji su u četvrtak predstavljeni u Sarajevu pokazali su kako većina građana BiH korupciju smatra jednim od četiri najvažnija problema u državi. Većim problemom od korupcije smatraju tek nezaposlenost, lošu vlast i rastuće siromaštvo. UNODC-ovo istraživanje dio je regionalnog projekta procjene korupcije u zemljama zapadnog Balkana.

LONDON - Uzlazni trend cijena na naftnim tržištima zakočile su danas naznake da bi Iran i zapadne sile ovog tjedna mogli postići dogovor o iranskom nuklearnom programu, a uteg su bila i pojačana očekivanja da bi američka središnja banka mogla smanjiti poticaje već idućih mjeseci. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 107,95 dolara. Na američkom se tržištu barelom danas također trgovalo po nepromijenjenoj cijeni u odnosu na jučerašnje zatvaranje od 93,85 dolara. Dodatno su cijene nafte prigušila pojačana očekivanja da će američka središnja banka uskoro početi smanjivati poticajne mjere za gospodarstvo. Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte jučer iznosila 104,58 dolara, što znači da je bila 44 centi niža u odnosu na prethodni dan trgovanja.

LONDON - Euro je danas ojačao prema dolaru na međunarodnim deviznim tržištima nakon što je predsjednik Europske središnje banke (ECB) minimizirao mogućnost uvođenja negativne kamatne stope na depozite banaka. Euro je tako prema dolaru ojačao 0,2 posto, na 1,3460 dolara. Time se oporavio od ranijih gubitaka koji su ga nakratko spustili i do 1,3399 dolara, najniže razine u proteklih tjedan dana. Jedinstvena europska valuta poskočila je i prema jenu, i to jedan posto, na 135,69 jena, nadomak najviše razine u četiri godine od 135,95 jena. I dolar je prema jenu značajnije ojačao, nakratko se popevši na 100,93 jena, što je njegova najviša razina od druge polovine srpnja. Potom se stabilizirao na 100,80 jena, a to znači da je ojačao 0,8 posto u odnosu na zatvaranje u prethodnoj trgovini. Čelnik ECB-a Mario Draghi danas je u Berlinu kazao da je na posljednjem bančinom zasjedanju bilo govora o negativnim kamatnim stopama na depozite i otada nema nikakvih vijesti. Kazao je da središnja banka nije uočila deflaciju.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙