Projekt je vrijedan više od 773 tisuća kuna, a financiran je u sklopu Projekta integracije u EU Natura 2000, koji provodi Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. Ukupna ulaganja u posjetiteljsku infrastrukturu zaštićenih područja putem Projekta integracije u EU Natura 2000, u 2012. i 2013. godini iznose 35,2 milijuna kuna.
"Vjerujem da će ovo ulaganje pokazati da zaštićena područja nisu prepreka razvoju. Naprotiv, podizanje kvalitete posjetiteljske infrastrukture kreira komparativnu prednost i nove mogućnosti za razvoj lokalnog područja", prenosi Ministarstvo u priopćenju izjavu pomoćnika ministra Nenada Strizrep koji je nazočio otvorenju-
"Stan na Gajni" će se koristiti za potrebe informativnog centra, škole u prirodi te aktivnosti Brodskog ekološkog društva koje brine o Gajni. Koristit će ga i znanstvenici i stručnjaci u zaštiti prirode za potrebe istraživanja na okolnim prirodno vrijednim područjima.
Objekt se napaja strujom dobivenom iz solarnih panela koji su smješteni na krovu objekta, a proizvedena struja dovoljna je za napajanje crpke za vodu, rasvjete, računala i projektora.
Projekt integracije u EU Natura 2000, u sklopu kojeg je rekonstruiran i dograđen "Stan na Gajni", uključuje i izgradnju poučne staze i njeno opremanje informativnim tablama, izgradnju odmorišta za posjetitelje te izgradnju tri drvena mosta kojima će se svladavati visinske razlike na terenu.
Gajna ima status značajnog krajobraza i dio je europske ekološke mreže Natura 2000. To je tipični slavonski prisavski poplavni pašnjak oplemenjen močvarnom florom i faunom. Na njemu se nalazi više aluvijalnih depresija u kojima se prilikom redovnih proljetno-jesenskih poplava zadržava voda i nakon povlačenja vode u Savu.