FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zadovoljstvo građana u snažnom padu zbog krize - OECD

PARIZ, 5. studenog 2013. (Hina/Reuters) - Zadovoljstvo građana životom snažno se smanjilo u zemljama eurozone najteže pogođenima financijskom krizom, uz paralelni znatan gubitak povjerenja u vlade da će biti sposobne ublažiti te pritiske, pokazalo je najnovije istraživanje Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

U OECD-ovu izvješću ističe se kako su posljedice petogodišnje krize ostavile još dublji trag, pored izgubljenih radna mjesta i izgubljenog dohotka, što očituju tradicionalni gospodarski podaci.

OECD je pritom koristio odgovore iz najnovijeg svjetskog istraživanja tvrtke Gallup koje je obuhvatilo više od 1.000 ispitanika u preko 30 razvijenih i gospodarstava u nastajanju. Ispitanici su stupanj svoga zadovoljstva životom morali izraziti ocjenom od jedan do 10.

Istraživanje je pokazalo da je zadovoljstvo životom u Grčkoj u proteklih pet godina na toj skali palo više od 20 posto, u Španjolskoj 12 posto a u Italiji 10 posto.

"Građani imaju osjećaj da vlade nisu sposobne njihovim zemljama pomoći u izlasku iz krize", kazala je glavna OECD-ov statističarka Martine Durand, komentirajući za Reuters rezultate istraživanja.

Kriza je oslabila povjerenje građana u državne institucije kako u zemljama najteže pogođenima financijskom krizom, tako i u razvijenim gospodarstvima zemalja članica OECD-a, pokazalo je najnovije istraživanje.

Samo 40 posto građana koji su sudjelovali u anketi kazalo je da ima povjerenja u svoje vlade, što je najniži postotak od 2006. godine, objavio je OECD.

Australija, Kanada, Danska, Norveška, Švedska, Švicarska i SAD postigli su najbolje rezultate po pitanju općenitog zadovoljstva građana, uključujući i zadovoljstvo životom. Najslabije su pak rezultate zabilježili Čile, Estonija, Grčka, Mađarska, Meksiko, Portugal i Turska, pokazalo je istraživanje.

Izvješće je uz 34 zemlje članice OECD-a obuhvatilo Brazil i Rusiju, a dio je nastojanja OECD-a da obuhvati i druge pokazatelje, poput obrazovanja, ravnoteže između privatnog života i posla i uključenosti građana, povrh tradicionalnih gospodarskih pokazatelja, kao što je bruto domaći proizvod.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙