FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: Šatorskim naseljem do prava na obraovanje na materinskom jeziku

SARAJEVO, 29. listopada 2013.(Hina) - Na oko 150 osoba u utorak se povećala skupina prosvjednika koji već više od tri tjedna u Sarajevu pred sjedištem Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu (OHR) provode dane i noći tražeći da se bošnjačkoj djeci u školama na teritoriju Republike Srpske omogući učenje tzv. nacionalne skupine predmeta.

Stotinjak muškaraca, žena i djece iz dvaju sela u istočnoj Bosni doputovalo je u utorak u Sarajevo kako bi se pridružilo skupini roditelja i đaka iz mjesta Konjević-polje u okolici Srebrenice, koji su prije 20 dana pred sjedištem OHR-a podignuli šatorsko naselje pokušavajući tako prisiliti međunarodnu zajednicu da reagira.

Uz Bošnjake iz Konjević-polja u utorak su to došli tražiti i mještani sela Vrbanjci i Kamenica.

Njihov je temeljni zahtjev da se bošnjačkim učenicima osigura pravo na pohađanje nastave na bosanskom jeziku.

Oni tvrde kako bošnjački učenici svu nastavu slušaju isključivo na srpskom jeziku, a u imenike im se tek formalno upisuje kako su slušali bosanski jezik.

Ministarstvo obrazovanja RS zahtjev za uvođenje nastave na bosanskom jeziku u školama u ovim mjestima je odbacilo s obrazloženjem da nije ispunjena zakonska odredba koja propisuje minimalan broj djece potreban za osiguranje takve nastave.

Muhizin Omerović iz Konjević-polja, jedan od inicijatora prosvjeda, optužio je ministra obrazovanja RS Gorana Mutabdžiju da svjesno potiče diskriminaciju bošnjačke djece na nacionalnoj osnovi.

Zbog toga su prosvjednici protiv ministra podnijeli i kaznenu prijavu.

Mutabdžija međutim odbija provesti zahtjeve bošnjačkih roditelja i nudi da njihova djeca izučavaju predmete na bosanskim jeziku u okviru dodatne nastave.

Tvrdi kako je to jedina mogućnost koju nudi zakon.

"Ne možemo tražiti kompromis kada su u pitanju prava naše djece. Konstitutivnost Bošnjaka, kao i drugih naroda u BiH, ne može biti kompromis" kazao je lokalnim medijima jedan od prosvjednika iz Vrbanjaca Senad Muminović.

Posredovanje u traženju rješenja za nastali problem na sebe je preuzela misija OESS-a u BiH, koja i promiče programe reforme obrazovnog sustava, no za sada nema naznaka mogućeg dogovora.

O ovom je problemu u ponedjeljak raspravljao i Zastupnički dom parlamenta BiH, no sve se završilo tek uzajamnim optužbama zastupnika o tome koja su djeca u kojem dijelu države izložena većoj diskriminaciji kada se nađu u poziciji pripadnika manjinskog naroda.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙