FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 25. listopada 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BRUXELLES - Čelnici 28 zemalja članica, među njima i hrvatski premijer Zoran Milanović, nastavljaju u petak summit na kojem su predviđene gospodarske teme pale u drugi plan zbog afere navodnog američkog prisluškivanja telefona europskih čelnika, među njima i njemačke kancelarka Angele Merkel. U petak se summit nastavlja raspravom o pripremama za summit sa zemljama Istočnog partnerstva, koji će se krajem sljedećeg tjedna održati u Vilniusu. Također će biti riječi i o politici prema migrantima u svjetlu nedavne tragedije kod Lampeduse.

TOKIO - Japan je izrazio zadovoljstvo skokom ključnog pokazatelja inflacije na najvišu razinu u pet godina, istaknuvši da skup mjera za poticanje rasta očito donosi željene rezultate i suzbija trend pada cijena. Ako se izuzmu kolebljive cijene svježe hrane i energenata koje su najviše pridonijele ukupnoj inflaciji, potrošačke cijene u rujnu nisu bilježile silazni trend, što je najbolji rezultat Japana od prosinca 2008. Širi indeks potrošačkih cijena, koji obuhvaća košaricu svakodnevnih potrepština ali ne i svježu hranu, porastao je u rujnu za 0,7 posto u odnosu na godinu ranije, što je njegov četvrti uzastopni mjesečni rast. Vlada premijera Shinza Abea zadovoljna je tim podacima i dužnosnici tvrde da njihovi napori da se suzbije deflacija i potakne rast u trećem po veličini svjetskom gospodarstvu počinju davati rezultate. Ministar gospodarstva Akira Amari izrazio je zadovoljstvo "napretkom u suzbijanju deflacije". Optimizam zbog podataka objavljenih u petak pomućuje činjenica da je rast cijena uglavnom potaknut višim cijenama energenata a ne većom potražnjom za svakodnevnim potrepštinama.

LONDON - Britansko gospodarstvo u trećem je tromjesečju poraslo za 0,8 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, što je njegov najbrži rast od 2010. godine, objavio je u petak britanski statistički ured (ONS). Time je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) drugog najvećeg gospodarstva Europske unije blago ubrzao u usporedbi s drugim tromjesečjem kada je gospodarstvo poraslo za 0,7 posto u odnosu na isto razdoblje godine ranije, pokazuju podaci ONS-a. U statističkom uredu ističu da su svi segmenti u trećem tromjesečju očitovali prilično snažne rezultate, prenio je britanski BBC. Pritom se posebno ističe sektor graditeljstva, koji je porastao 2,5 posto u usporedbi s prethodnim tromjesečjem, što se pripisuje i novim programima poticajnih mjera britanske vlade u vidu hipotekarnih jamstava. Taj segment gospodarstva bilježi tako rast drugo tromjesečje zaredom, nakon prilično promjenjivih rezultata u prošloj godini. Značajan rast zabilježen je i u prerađivačkom sektoru, od 0,9 posto, a u stopu ga slijedi i uslužni sektor, inače zaslužan za tri četvrtine ukupnih aktivnosti u britanskom gospodarstvu, s rastom od 0,7 posto, pokazali su podaci ONS-a.

MUENCHEN/ZAGREB - Njemačka poslovna klima blago se pogoršala u listopadu, prvi puta u šest mjeseci, pokazalo je danas izvješće uglednog ekonomskog instituta, očitujući prigušena očekivanja njemačkih poduzeća i slabiju ocjenu aktualne poslovne situacije. Indeks koji izrađuje institut Ifo sa sjedištem u Muenchenu spustio se u tekućem mjesecu na 107,4 boda, sa 107,7 bodova koliko je iznosio u prethodnom mjesecu. Poduzeća manje optimistično ocjenjuju svoje poslovne izglede u idućih šest mjeseci nego što je bio slučaj u prošlom mjesecu a njihova je procjena aktualne poslovne situacije nešto manje pozitivna, tumače u priopćenju Ifo-a. "Gospodarstvo se još nije istinski zahuktalo", konstatiraju u Ifo-u. Institut izračunava indeks na temelju redovne mjesečne ankete u kojoj sudjeluju poslovni čelnici oko sedam tisuća njemačkih poduzeća. Pogoršana su očekivanja u svim sektorima, uključujući industriju, građevinski sektor, veleprodaju i maloprodaju i usluge a sličan je trend zabilježen i u njihovoj ocjeni aktualne poslovne situacije, napominju u institutu.

BUDIMPEŠTA - Mađarska vlada mogla bi posegnuti u proračun kako bi pomogla dužnicima u stranoj valuti, izjavio je u petak mađarski ministar gospodarstva, signalizirajući prvi puta moguće sudjelovanje države u programu pomoći. Premijer Viktor Orban dao je bankama rok do 1. studenog da osmisle vlastiti prijedlog pomoći vlasnicima hipotekarnih kredita u švicarskim francima i ostalim valutama, poručivši im da će u suprotnom morati prihvatiti vladino rješenje. "Moramo pronaći rješenje koje će podijeliti teret između bankarskog sustava, državnog proračuna, a manjim dijelom i dužnika", rekao je ministar Mihaly Varga u intervjuu za javnu televiziju. Njegova izjava možda signalizira promjenu stava vlade, budući da su državni dužnosnici dosad isključivali mogućnost sudjelovanja države u programu pomoći, tvrdeći da za to nema dovoljno prostora u proračunu za sljedeću godinu. Ministar je naglasio da će se vladinim paketom, koji će biti predstavljen brzo, odmah nakon 1. studenog, u roku od tri do pet godina ukinuti hipotekarni krediti u inozemnim valutama i smanjiti mjesečne otplate. "Želimo postići da se iduće godine dužnicima smanje mjesečne otplate za oko 15 do 20 posto ", rekao je Varga.

FRANKFURT - Njemačka telekomunikacijska tvrtka Deutsche Telekom je, u trenutku dok se množe diplomatski sporovi između SAD-a i Europe zbog navoda o špijuniranju, izrazila želju da njemačke telekomunikacijske tvrtke ostvare suradnju u zaštiti lokalnog prometa na internetu od stranih obavještajnih službi. Tek pokrenuta inicijativa, koja je na težini dobila nakon što je Njemačka u srijedu objavila da ima dokaze da je prislušivan mobitel kancelarke Angele Merkel, morat će proći složen put ako želi biti nešto više od pukog marketinškog trika. Ona neće funkcionirati kada će Nijemci "surfati" po stranicama čiji su serveri u inozemstvu, poput društvene mreže Facebook ili pretraživača Googlea, po izjavama stručnjaka za telekomunikacije i internet. Deutsche Telekom će također teško okupiti konkurentske tvrtke zbog mogućeg straha od dijeljenja informacija. Temeljno je, međutim, da je inicijativa u suprotnosti s načinom funkcioniranja interneta u kojem globalni promet ide s mreže na mrežu bez obzira na državne granice. Ako će se više zemlja ograđivati do ostatka mreže to bi moglo dovesti do "balkanizacije" interneta i potkopati otvorenost i učinkovitost interneta kao izvora gospodarskog rasta, ocijenio je Dan Kaminsky, stručnjak za sigurnost na internetu iz SAD-a.

STOCKHOLM - Švedske kompanije Volvo i Electrolux najavile su u petak da će ukinuti ukupno 4.000 radnih mjesta diljem svijeta nakon objave razočaravajućih poslovnih rezultata za treće tromjesečje. Dvije kompanije u odvojenim su priopćenjima objavile da planiraju ukinuti po 2.000 radnih mjesta. U sklopu najavljivanog programa efikasnijeg poslovanja donesena je odluka o smanjenju broja zaposlenih i savjetodavnih suradnika na poslovima s višim kvalifikacijama, kao i u pomoćnim službama za oko 2.000, priopćili su iz švedskog proizvođača kamiona Volvo. U trećem tromjesečju neto prihodi Volva pali su pet posto, na 64,9 milijardi kruna (7,4 milijarde eura), a neto dobit za jedan posto, na 1,4 milijarde kruna. Volvo Group zapošljava 112.000 radnika u svijetu, uključujući 16.000 savjetnika i honoraraca. Odvojeno je proizvođač kućanskih aparata Electrolux najavio program rezanja troškova od posljednja tri ovogodišnja mjeseca uglavnom u Europi, na Bliskom istoku i u Africi. "Mjere će obuhvatiti oko 2.000 zaposlenika", priopćeno je iz Electroluxa. Kompanija je objavila podatke koji pokazuju stagnaciju neto prihoda na godišnjoj razini na 27,1 milijardu kruna. Electrolux zapošljava 60.200 ljudi u svijetu.

ZAGREB - Južnokorejski Samsung Electronics izvijestio je o 26-postotnom skoku dobiti u trećem tromjesečju zahvaljujući snažnoj prodaji pametnih telefona i oporavku poslovanja s memorijskim karticama. Samsung je u tromjesečnom razdoblju od srpnja do rujna ostvario neto dobit u visini 8.240 milijardi wona (7,6 milijardi dolara), prenosi BBC. Operativna dobit iznosila je rekordnih 10.200 milijardi wona. Očekuje se da će prodaja pametnih telefona, inače ključni pokretač rasta, nastaviti rasti idućih mjeseci, zbog promocija planiranih za sezonu blagdana na kraju godine i poboljšane ponude modela namijenjenih širokim slojevima potrošača. Samsung je bilježio rekordnu operativnu dobit u šest od ukupno sedam proteklih tromjesečja, ponajprije zahvaljujući rastu u odjelu pametnih telefona. Njihova je konkurentna prednost što uz skuplje modele nude i one povoljnije, za razliku od Applea čiji su pametni telefoni namijenjeni isključivo kupcima dubljeg džepa. Rezultate je podupro i oporavak odjela poluvodiča, čija je dobit više nego udvostručena, na 2.100 milijardi wona. S druge je strane odjel potrošačke elektronike, koji obuhvaća i proizvodnju televizora, zbog niže potražnje u Kini i Europi zabilježio pad dobiti.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, unatoč jučerašnjem rastu burzovnih indeksa na Wall Streetu, dok je dolar pod pritiskom jer se očekuje da će američki Fed poticajne monetarne mjere smanjiti tek iduće godine. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,2 i 1 posto. U Australiji su cijene blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 posto. Na početku današnjeg trgovanja taj je indeks blago porastao, zahvaljujući jučerašnjem usponu cijena dionica na Wall Streetu jer su slabiji nego što se očekivalo podaci s američkog tržišta rada i iz industrijskog sektora učvrstili uvjerenje ulagača da će Fed tek iduće godine, vjerojatno u ožujku, smanjiti poticajne monetarne programe. Međutim, ubrzo su cijene dionica na azijskim burzama pale jer ulagače zabrinjava rast kamata na kineskom međubankarskom tržištu novca, što ukazuje na zaoštravanje novčane politike tamošnje središnje banke.

LONDON - Cijene nafte pale su danas na londonskom tržištu ispod razine od 107 dolara za barel pod utjecajem povećane opskrbe i posustale potražnje, koje su potisnule u drugi plan naznake bržeg gospodarskog rasta u Kini. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 20 centi, na 106,79 dolara. Na američkom je tržištu u istom iznosu porasla pa se barelom trgovalo po cijeni od 97,31 dolar. Proteklih se tjedana opskrba poboljšala zahvaljujući većoj proizvodnji u nekoliko zemalja na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. "Svjedočimo određenoj konsolidaciji, nakon pada cijena u proteklih nekoliko dana. No, činjenica da se cijene nisu vratile na raniju razinu prilično pritišće tržište. Rizici su još uvijek izraženi", zaključuje Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka. Značajniji pad cijena nafte zakočili su kineski podaci, koji upućuju na ubrzavanje gospodarskog rasta u drugom po veličini svjetskom potrošaču nafte. U listopadu je kineska industrijska proizvodnja porasla najbržim tempom u sedam mjeseci. U SAD je industrijska proizvodnja pala u rujnu ali ulagači očekuju oporavak potražnje paralelno približavanju zimske sezone.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica porasle jer su slabiji nego što se očekivalo gospodarski podaci podržali uvjerenje ulagača da će američka središnja banka i dalje voditi labavu monetarnu politiku. Dow Jones ojačao je 95 bodova, ili 0,62 posto, na 15.509 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,33 posto, na 1.752 boda, a Nasdaq indeks 0,56 posto, na 3.928 bodova. Prošloga je tjedna broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao za 12.000, na 350.000, manje nego što se očekivalo, što pokazuje da se američko tržište rada sporo oporavlja. PMI indeks industrijske aktivnosti pao je, pak, u listopadu s 52,8 na 51,1 bod, najnižu razinu u dvije godine, što je, među ostalim, posljedica 16-dnevne obustave rada državnih službi. Rasprava u Washingtonu početkom listopada oko proračuna, koja je dovela do prekida rada državnih službi, ostavila je traga na gospodarstvu, pa analitičari procjenjuju da je zbog toga rast bruto domaćeg proizvoda u četvrtom tromjesečju usporen između 0,2 do 0,6 postotnih bodova. Zbog toga se očekuje da će američka središnja banka odgoditi odluku o smanjenju poticajnih monetarnih mjera do početka iduće godine, najvjerojatnije do ožujka .

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙