FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 22. listopada 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

ZAGREB - Cijene stanova u velikim njemačkim gradovima više su do 20 posto no što bi trebale biti ali gospodarstvu u cijelosti još ne prijeti opasnost stvaranja balona na tržištu nekretnina, prenose europski mediji danas ocjenu njemačke središnje banke. Visoke cijene stanova u Muenchenu, Frankfurtu i Berlinu ne opravdavaju ni demografija ni ekonomski čimbenici, a u protekle tri godine porasle su više od 25 posto, citira internetski portal EUobserver ocjenu iz najnovijeg redovnog mjesečnog izvješća njemačkog Bundesbanka. U istom su razdoblju realne cijene nekretnina u Njemačkoj ukupno porasle osam posto, upozoravaju iz Bundesbanka. Trend se vjerojatno neće promijeniti u idućoj godini jer je potražnja za stanovima još uvijek veća od ponude. Iako gospodarstvu u cjelini zbog toga ne prijeti opasnost, iz Bundesbanka upozoravaju na moguć "velik pad bogatstva kućanstava" zbog precijenjenih stanova. Međunarodni ulagači također igraju ulogu u poskupljenju njemačkih stanova, budući da im je to tržište postalo atraktivno nakon pucanja balona na tržištima nekretnina u SAD-u, Španjolskoj i Irskoj.

DHAKA - Bangladeš i Međunarodna organizacija za rad (ILO) potpisat će danas sporazum o 24 milijuna dolara vrijednoj inspekcijskoj kampanji u tamošnjoj industriji odjeće koju će zajednički financirati nizozemska, britanska i kanadska vlada, rekao je bangladeški ministar rada i zapošljavanja Mikail Šipar. Dodao je da će kampanjom biti obuhvaćena otprilike polovina od ukupno 4.500 tvornica u Bangladešu. Iz ILO-a su priopćili da će detaljnom pregledu biti podvrgnuto nekih 1.200 tvornica. "Stručnjaci će preliminarno procijeniti strukturnu stabilnost i zaštitu od požara u tisuću do 1.250 tvornica odjeće", kazao je ILO-v dužnosnik Lejo Sibbel. Povod za pokretanje višegodišnje kampanje bilo je urušavanje zgrade u Rana Plazi u travnju u kojoj su bile smještene radionice odjeće. Tom su prilikom smrtno stradala 1.132 radnika a nesreća je pripisana neadekvatnim sigurnosnim standardima. Kampanja će ciljati na tvornice koje posluju kao podizvođači ili proizvode odjeću za manje poznate zapadne kompanije a nisu potpisale sigurnosne sporazume dogovorene nakon nesreće.

PARIZ - Izvršni direktor američkog proizvođača guma Titana koji je svojedobno razbjesnio Francuze izjavom da radnike u propaloj Goodyearovoj tvornici "nije vrijedno spašavati" dao je ponudu za njezinu kupnju, prenijeli su danas francuski mediji izjavu francuskog ministra industrije. Ministar Arnaud Montebourg kazao je da je Maurice Taylor iz Titan Internationala ponudio nekoliko milijuna eura za kupnju Goodyearove tvornice u Amiensu. Prije nekoliko mjeseci kontroverzni je američki biznismen ustvrdio je da bi bio "glup" kada bi preuzeo tvornicu u kojoj radnici rade samo tri sata dnevno. "Susreo sam se Mauriceom Taylorom koji je svojedobno rekao neke vrlo ružne stvari o Francuskoj. Sada je ponudio sačuvati 333 od ukupno 1.200 radnih mjesta", rekao je Montebourg u danas objavljenom intervjuu za novine Le Parisien. "On jamči da će radna mjesta biti sačuvana u iduće četiri godine", rekao je francuski ministar čiji je verbalni sukob s Taylorom oko tvornice i francuske radne etike privukao veliki publicitet. Sindikati su odbili prethodnu ponudu Titana prema kojoj je trebalo biti spašeno više radnih mjesta.

ZAGREB - Austrijska osiguravajuća grupa Uniqa potpisala je ugovor o preuzimanju tvrtki kćeri švicarske Basler (Baloise) grupe u Hrvatskoj i Srbiji, a vrijednost ukupne transakcije iznosi 75 milijuna eura, priopćeno je danas iz Uniqe. Ugovor o preuzimanju potpisan je u ponedjeljak, 21. listopada, a tu akviziciju još trebaju odobriti nadležna regulatorna tijela u obje zemlje. Očekuje se da će cjelokupna transakcija biti okončana u prvom tromjesečju 2014. godine, navodi se u priopćenju te austrijske osiguravajuće grupe. Uniqa je jedna od vodećih osiguravateljskih grupa u Austriji i srednjoj i istočnoj Europi, sa 22.000 zaposlenika i devet milijuna klijenata na 19 tržišta. Član Uprave Unique Wolfgang Kindl ocijenio je da je akvizicija odlična prilika da ta kompanija poboljša tržišnu poziciju u Srbiji i Hrvatskoj, kao i na cjelokupnom tržištu jugoistočne Europe. "Vjerujemo u veliki potencijal rasta u ovoj regiji. Preuzimanje je dio naše razvojne strategije i u skladu s našim poslovnim modelom profitabilnog i dugoročnog rasta na našim matičnim tržištima", navodi Kindl.

LONDON - Cijene nafte porasle su na londonskom tržištu pod utjecajem spekulacija da će američka središnja banka odgoditi ukidanje poticaja za iduću godinu dok je na američko tržište utjecao neočekivano snažan skok zaliha. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla za 45 centi i barelom se trgovalo po cijeni od 110,09 dolara. Na američkom se pak tržištu barelom trgovalo po 30 centi nižoj cijeni, od 98,92 dolara, a nakratko se spustila i na najnižu razinu od 2. srpnja, od 98,79 dolara. Financijska tržišta čekaju zakašnjele podatke s američkog tržišta rada u rujnu u potrazi za naznakama kada bi američka središnja banka mogla početi ukidati monetarne poticaje za gospodarstvo. Na londonskom su tržištu tako cijene nafte podupirale spekulacije da bi Fed mogao odgoditi zaoštravanje monetarne politike do iduće godine, što bi otklonilo zabrinutost za potražnju u američkom gospodarstvu ali i u drugim dijelovima svijeta. Američka je tržišta pritisnulo izvješće američke vlade prema kojem su zalihe nafte poskočile u prošlom tjednu za četiri milijuna barela, iznad očekivanja analitičara u Reutersovoj anketi.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Mješoviti poslovni rezultati kompanija ograničili su u utorak rast cijena europskih dionica dok se čeka izvješće o zapošljavanju u SAD-u u rujnu, čiju informativnu vrijednost neki dovode u pitanje zbog zakašnjele objave. Londonski FTSE porastao je 0,3 posto na 6.669 bodova, frankfurtski DAX za 0,1 posto na 8.880 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu 0,29 posto i iznosio 4.283 boda. Dionice bilježe uzlazni trend otkada je prošlog tjedna u Washingtonu postignut dogovor o proračunu i zaduživanju kojim je otklonjena fiskalna blokada. Dodatno im pružaju potporu očekivanja da će američka središnja banka zbog negativnih posljedica blokade u gospodarstvu odgoditi početak ukidanja programa poticaja. Cijene dionica diktirala su danas mješovita poslovna izvješća. Među dobitnicima isticao se norveški osiguravatelj Gjensidige, koji je dobio na vrijednosti 7,1 posto. Cijene dionica švedske banke Swedbank porasle su 4,6 posto također temeljem operativne dobiti koja je premašila očekivanja. Britanska tvrtka Reckitt Benckiser Group bila je na dobitku 4,6 posto slijedom većih prihoda. Među gubitnicima izdvajala se pak dionica njemačke Lufthanse čije je cijena pala 2,3 posto nakon što je kompanija objavila razočaravajuću prognozu dobiti za 2013.

NEW YORK - U ponedjeljak su na Wall Streetu burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer se otvara pitanje nisu li dionice precijenjene, s obzirom da je S&P 500 prošloga tjedna dosegnuo najvišu razinu u povijesti, a da poslovni rezultati kompanija nisu baš impresivni. Dow Jones oslabio je 0,05 posto, na 15.392 boda, dok je S&P 500 ojačao 0,01 posto, na 1.744 boda, a Nasdaq indeks 0,15 posto, na 3.920 bodova. Zahvaljujući dogovoru u američkom Kongresu o daljnjem financiranju države i nadi da će Fed odgoditi smanjenje poticajnih monetarnih mjera do iduće godine, prošloga je tjedna S&P 500 indeks dosegnuo rekordnu razinu. No, novih vijesti koje bi podržale daljnji rast cijene dionica nema, s obzirom da poslovna izvješća kompanija nisu baš impresivna. Doduše, većina njih izvještava o boljim rezultatima nego što se očekivalo, no analitičari su svoje procjene posljednjih mjeseci znatno smanjili zbog nejakog rasta najvećih svjetskih gospodarstava. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije iz S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju ostvarile 2,1 posto veću dobit nego u istom lanjskom razdoblju, dok su početkom listopada očekivali rast za 4,5 posto.

TOKIO - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno jer ulagači nemaju volje znatnije mijenjati pozicije nakon jučerašnje stagnacije cijena dionica na Wall Streetu, a uoči izvješća o zaposlenosti u SAD-u. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru i Australiji porasle oko 0,3 posto. Burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pali su između 0,1 i 0,6 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 posto, nakon što je jučer dosegnuo najvišu razinu u pet mjeseci. Jutros se očekivalo oprezno trgovanje na azijskim burzama jer je jučer na Wall Streetu S&P 500 indeks ostao gotovo nepromijenjen, nakon što je prošloga tjedna dosegnuo najvišu razinu u povijesti. Uz to, poslijepodne će biti objavljeno izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje obično znatno utječe na tržite jer ukazuje na snagu ili slabost oporavka gospodarstva. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u rujnu broj zaposlenih porastao za 180.000, dok bi stopa nezaposlenosti mogla ostati nepromijenjena na 7,3 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙