FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

STEČAJ DIOKIJA (ZBIRNO): Vjerovnici nisu podržali plan restrukturiranja, Dioki ide u stečaj

ZAGREB, 10. listopada 2013. (Hina) - Vjerovnici Diokija nisu na današnjem ročištu prihvatili izmjenjeni plan financijskog restrukturiranja te tvrtke pa će se postupak predstečajne nagodbe nad Diokijem obustaviti, što znači da Dioki ide u stečaj.

Radnici Diokija, koji su se nadali uspjehu predstečajne nagodbe, ogorčeni su i razočarani, a vijest o neprihvaćanju financijskog restrukturiranja 'srušila' je vrijednost dionice Diokija na Zagrebačkoj burzi za čak 67 posto.

Dioki je krajem prosinca prošle godine predao zahtjev za pokretanje postupka predstečajna nagodbe, a u tom je prijedlogu naveo da su njegova ukupna dugovanja nešto veća od milijardu kuna.

Predstečajna nagodba otvorena je sredinom ožujka ove godine, a danas je okončana neuspjehom jer je većina vjerovnika odbacila plan restrukturiranja.

Plan restrukturiranja zasnivao se na ulasku strateškog partnera, Crodux plina, tvrtke u vlasništvu umirovljenog generala Ivana Čermaka u Dioki i Dinu, a predviđao je i da se vjerovnici odreknu znatnog dijela potraživanja.

Na današnjem ročištu protiv predloženog plana financijskog restrukturiranja Diokija glasali su predstavnici vjerovnika na koje se odnosi 52,88 posto dugovanja Diokija, a za ih je bilo 47,12 posto.

Plan financijskog restrukturiranja Diokija nije prihvaćen zbog čega je Nagodbeno vijeće Fine donijelo zaključak da se postupak predstečajne nagodbe obustavlja, što po Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi znači da Dioki ide u stečaj.

Na ročištu su bili zastupljeni vjerovnici čija potraživanja prema Diokiju iznose 905,4 milijuna kuna.

U glasovanju su protiv plana ponajviše bile banke - 88,3 posto vjerovnika iz grupe finacijske institucije bilo je protiv, dok je plan podržalo 11,7 posto.

Od tijela javne uprave i tvrtki u većinskom državnom vlasništvu protiv plana glasalo je 77,8 posto vjerovnika iz te grupe, a za bilo 22,12 posto.

Ostali vjerovnici s 59,18 posto glasova su podržali plan, a 40,8 posto vjerovnika iz te grupe je bilo protiv.

Srđan Perković iz Sindikata naftnog gospodarstva kratko je ustvrdio kako je plan srušen preko HEP-a i Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom.

Na pitanje može li komentirati pismo namjere koje je iz Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom poslano Hypo banci o kupnji zemljišta za LNG terminal (na Krku) i je li to bilo samo pro forme, Bojan Kovačić iz Diokija je rekao kako je očito bilo tako, jer imaju informacije da je to pismo bilo sastavljeno dosta šlampavo.

Kazao je i kako bi se zahvalio jednom ministru, Slavku Liniću, koji je imao dobru namjeru da se ovo sve skupa spasi, ali opozicija unutar Vlade je očito prejaka.

Radnici Diokija nadali su se uspjehu predstečajne nagodbe što bi poduzeću otvorilo još jednu šansu, ali to se nažalost nije dogodilo te su ogorčeni i razočarani, izjavio je glavni povjerenik Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala u Diokiju Josip Pavelić.

Nakon propasti predstečajne nagodbe, upitno je hoće li uopće i kako radnici i drugi vjerovnici naplatiti svoja potraživanja, kaže Pavelić koji navodi kako sadašnji i bivši Diokijevi radnici za neisplaćene plaće i otpremnine traže ukupno 64 milijuna kuna.

Posebno je ogorčen na skupinu 'državnih' vjerovnika koji su glasali protiv predstečajne nagodbe te se pita kakva je to gospodarska politika Vlade u kojoj tvrtke pod njezinom kontrolom, suprotno najavama i obećanjima ministarstava, šalju Dioki u stečaj.

Predsjednik Uprave Dina Petrokemije Fabio Giacometti kazao je kako nije očekivao da će Dioki ići u stečaj, naročito s ovakvim omjerom glasova napominjući kako velike tvrtke nisu prepoznale da su na ovaj način sve izgubile i da će samo banke dobiti.

Što se tiče Dine, za koju su vjerovnici još ranije prihvatili predstečajnu nagodbu, Giacometti je kazao kako je postupak gotov i da će do utorka sa strateškim investitorom razraditi varijantu kako to odraditi bez Diokija.

Nakon odluke većine vjerovnika da ne prihvate plan financijskog restrukturiranja Diokija cijena Diokijeve dionice oštro je potonula na Zagrebačkoj burzi, za čak 66,98 posto, na 7,99 kuna, uz promet od 519 tisuća kuna.

Zagrebačka burza danas iza 13,00 sati obustavila je trgovanje dionicom Diokija dok javnost ne bude informirana o ishodu ročišta u postupku predstečajne nagodbe, trgovina tom dionicom ponovno je započela u 15,00 sati, a dan je završila strmoglavim padom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙