FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Poruka iz HAZU: višenamjensko korištenje rijeke Save pokretač dugoročnog razvoja

ZAGREB, 9. listopada 2013. (Hina) - Kvalitetan način višestrukog korištenja velikog potencijala rijeke Save od slovenske granice do Zagreba i Siska može postati pokretač dugoročnog razvoja, preobrazbe prostora i života ljudi na tom području za što je potrebna sinergija svih tijela državne i regionalne uprave, znanosti te privatnog i javnog sektora, poruka je s današnje stručno-znanstvene rasprave o uređenju rijeke Save od slovenske granice do Siska u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU).

Ta je rasprava okupila brojne akademike te predstavnike javnih tvrtki i državnih institucija, među kojima i ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka, a povod joj je bila upravo dovršena studija "Višenamjenski sustav uređenja, zaštite i korištenja rijeke Save i zaobalja od granice sa Slovenijom do Siska" koju je izradila tvrtka Elektroprojekt.

Prema najavi voditelja izrade te studije Lea Penovića, sada slijedi izrada studija izvodljivosti i utjecaja na okoliš koje će se povezati s projektom "Zagreb na Savi" te predstavljati novi koncept projekta regulacije rijeke Save i njenog gospodarskog korištenja čija je najbitnija značajka stabilizacija razina podzemnih voda i povećanje razine zaštite od poplava.

Studija je, naime, ocijenila da je stanje rijeke Save i zaobalja od slovenske granice do Siska neodrživo jer dolazi do ukopavanja dna korita i negativnih utjecaja na vodonosnike te da sustav obrane od poplava treba rekonstrukciju.

Prvi se put u sklopu tog projekta planiraju ispitati i mogućnosti odvođenja velikih vodnih valova mimo Zagreba odnosno plovnost Save produljiti do Velike Gorice gdje bi se gradila i riječna luka Zagreb čime bi se Savu povezalo s plovnim putem Rajna-Majna-Dunav, naglasio je Penović.

S obzirom na blizinu zračne luke to bi otvorilo mogućnost novog multimodalnog prometnog čvora, dok bi se izgradnjom hidroenergetskih postrojenja potrebnih za regulaciju rijeke na godišnjoj razini proizvodilo 25 posto potreba Zagreba za električnom energijom.

Stabilizacijom rijeke unutar korita nasipi u Zagrebu izgubili bi funkciju obrane od poplava pa bi se premjestili čime bi se dobilo 350 hektara novog prostora u samom gradu koji bi se mogli iskoristiti za gospodarske aktivnosti i daljnju urbanizaciju.

Ocjenivši cijeli projekt izuzetno važnim za Zagreb i Hrvatsku, ministar Vrdoljak naglasio je da će realizacija tog kao i drugih dugoročnih strateških projekata ovisiti o zajedničkom radu svih razina, uključujući i znanstveno-stručnu javnost koja treba potvrditi ispravnost i koncept projekta.

Smatra i da se takvim pristupom Hrvatska može potvrditi kao ozbiljna zemlja koja može realizirati multidisciplinarne projekte.

Kazao je i da su efekti od takvog skupog projekta, čija se vrijednost procjenjuje na oko 1,5 milijardi eura za 15 godina, mnogostruki jer se osim razvoja ukupnog gospodarstva smjera pojačati sigurnost energetske opskrbe i prometno povezivanje Zagreba te drugih uključenih gradova Siska, Zaprešića i Velike Gorice.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙