FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: očekuje se usporeno trgovanje, uobičajeno za ponedjeljak

ZAGREB, 30. rujna 2013. (Hina) - Na Zagrebačkoj se burzi danas očekuje usporeno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, jer nema korporativnih vijesti koje bi mogle znatnije pokrenuti tržište, dok sa svjetskih burzi stižu negativni signali.

Od 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 1 pad.

Crobex indeks oslabio je protekloga tjedna 0,25 posto, na 1.819 bodova, a Crobex10 0,40 posto, na 1.027 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je otprilike 62 milijuna kuna, što je oko 4 milijuna manje nego tjedan dana prije.

Najlikvidnija je bila dionica HT-a, s više od 10,35 milijuna kuna prometa. Cijena joj je pala 1,8 posto, na 174,15 kuna.

U fokusu investitora bile su i dionice brodarskog sektora, zahvaljujući naznakama jačanja potražnje za brodskim prijevozom tereta. Dionica Atlantske plovidbe, uz promet od gotovo 4 milijuna kuna, poskupila je 1,8 posto, na 374,6 kuna.

„Na domaćem tržištu danas očekujem usporeno trgovanje, karakteristično za ponedjeljak, jer iz korporativnog sektora nema značajnijih vijesti koje bi mogle pokrenuti tržište. Pratit će se, naravno, i zbivanja na svjetskim burzama“, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.

A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale po prvi puta nakon tri tjedna rasta.

„Na Wall Streetu su prošloga tjedna Dow Jones i S&P 500 indeks pali više od 1 posto, dok su na europskim burzama cijene dionica pale nešto blaže. Posljedica je to proračunske rasprave u Washingtonu koja bi mogla rezultirati privremenom obustavom rada državnih službi. Takav scenarij usporio bi oporavak američkog gospodarstva, pa primjerice Moody's procjenjuje da bi tamošnji bruto domaći proizvod u četvrtom kvartalu mogao biti prigušen i do 1,4 posto, ovisno o tome koliko bi takvo stanje potrajalo“, kaže Špoljar.

I novi je tjedan na svjetskim tržištima počeo u negativnom tonu. Na azijskim i europskim burzama cijene su dionica jutros pale jer je mogućnost zastoja u radu mnogih državnih službi u SAD-u sve veća, s obzirom da se ne nazire dogovor u Kongresu o proračunu.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, pao je jutros više od 1 posto. Osjetno je pao i FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica, a u minusu je i američki S&P 500 terminski indeks.

U nedjelju su republikanci u Predstavničkom domu prihvatili nacrt zakona o privremenom financiranju kojim bi se financiralo djelovanje savezne države do 15. prosinca, ali i kojim bi se za godinu dana odgodio početak provedbe zdravstvene reforme na kojoj inzistira predsjednik Barack Obama.

No, Senat, u kojem većinu imaju demokrati, najvjerojatnije će odbaciti taj zakon, dok je Bijela kuća priopćila da će predsjednik uložiti veto u slučaju da ga Kongres prihvati. Ako se proračun ne donese na vrijeme, mnoge državne službe od utorka neće raditi.

Loše ne tržište utječe i politička kriza u Italiji, gdje je u subotu čelnik desnog centra Silvio Berlusconi povukao svoje ministre iz vladajuće koalicije, zbog čega prijeti pad vlade Enrica Letta.

„Politička situacija u Italiji se zakomplicirala, pa su već u petak prinosi na talijanske obveznice snažno porasli, stoga su cijene dionica na talijanskoj burzi zabilježile najveći pad u Europi, oko 1,8 posto. U fokusu investitora i ovoga će tjedna biti Washington i Italija. S nestrpljenjem se čekaju i novi makroekonomski podaci, ponajviše oni o zaposlenosti i stopi nezaposlenosti u SAD-u u rujnu, koji obično znatno utječu na tržište“, zaključuje Davor Špoljar.

Od domaćih makroekonomskih pokazatelja danas će Državni zavod za statistiku objaviti izvješće o industrijskoj proizvodnji u kolovozu, a makroekonomisti očekuju njezin pad peti mjesec zaredom.

Četiri makroekonomista, koja su sudjelovala u anketi Hine, procjenjuje u prosjeku da je u kolovozu industrijska proizvodnja pala za 3,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Svi očekuju pad, i to između 1,5 i 5,0 posto.

Premda znatan, bio bi to manji pad nego u srpnju, kada je proizvodnja potonula 4,1 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙