FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 24. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 17,30 sati.

ZAGREB - Financijski inspektori Ministarstva financija izvršili su tijekom rujna nadzor ispunjavanja obveza prema vjerovnicima u 26 najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj, koji je pokazao da se zakonski rokovi plaćanja dobrim dijelom nisu poštivali te da je iznos obveza za koje se kasni u plaćanju oko 884 milijuna kuna, izjavio je danas pomoćnik ministra financija za financijsko upravljanje, unutarnju reviziju i nadzor Branko Šegon. Cilj nadzora su bili rokovi plaćanja odnosno ispunjavanje obveza prema vjerovnicima. Utvrdili smo da se u tim kontroliranim lancima rokovi plaćanja dobrim dijelom nisu poštivali, s tim da su obveze koje su dospjele nakon utvrđivanja rokova od 30 i 60 dana bile negdje oko 884 milijuna kuna, kazao je Šegon u izjavi za novinare. Pojašnjava da su u nadzoru utvrđena i kašnjenja u izvršavanju obveza prema vjerovnicima i do 360 dana. Međutim, iznos obveza nakon 30 dana kašnjenja iznosi oko 120 milijuna kuna, nakon 60 dana oko 150 milijuna kuna, a kako se kašnjenje povećava tako se iznos smanjuje. Pomoćnik ministra nije iznosio imena lanaca kod kojih su utvrđena najviši iznosi dospjelih obveza. Po pisanju nekih medija pak, među njima su Mercator, Konzum, Tisak, Tommy, Plodine.

ZAGREB - Iz Tiska i Konzuma danas su izvijestili da je 2. rujna u tim tvrtkama započeo inspekcijski nadzor Uprave za financijsko upravljanje Ministarstva financija vezano uz primjene Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, te navode da je nadzor još u tijeku i do sada nisu zaprimili zapisnike o utvrđenim činjenicama. Ta dva trgovačka lanca priopćenjima su reagirala na pisanje nekih medija kako spadaju među trgovačke lance s najvećim dospjelim neplaćenim obvezama prema vjerovnicima. U vezi podataka koji su objavljeni u medijima o visini dospijelih, a neplaćenih obveza Konzuma i Tiska iz te dvije tvrtke napominju da su nakon 1. srpnja, kada je zakon promijenjen, poduzete dodatne mjere na usklađivanju njihovog financijskog poslovanja s odredbama tog zakona. Iz Tiska navode i da podaci o visini dospjelih obveza prezentirani u medijima u značajnoj mjeri odudaraju od stvarnog stanja, što će u konačnici pokazati i zapisnik po provedenom nadzoru. Tisak je, kako navode, uredno regulirao odnose sa svojim dobavljačima, a 30 milijuna duga, što predstavlja manje od 1 posto godišnjeg prihoda Tiska, uredit će se u najkraćem roku.

ZAGREB - Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) smatra da je premijer Zoran Milanović u današnjem obraćanju u Hrvatskom saboru trebao biti konkretniji u najavi budućih Vladinih mjera za izlazak iz krize. "Pozdravljamo prvi premijerov govor u Saboru o stanju nacije kao početak dobre prakse. Nadali smo se, međutim, da će govor, osim utvrđivanja općepoznatih činjenica, donijeti više konkretnih informacija o Vladinim budućim potezima usmjerenim ka rješavanju teške situacije u kojoj se zemlja nalazi. Dojam je da smo ipak dobili inventuru umjesto pogleda u budućnost, deja vu umjesto konkretnih reformi čiju razradu i dalje čekamo", kažu u HUP-u. Drže da su reformske najave u govoru ponovo ostale općenite, a da se o konkretnim mjerama za oporavak i rast gospodarstva čulo premalo da bi ih se moglo ocjenjivati. Poslodavci smatraju da su od četiri pravca Vladinih aktivnosti za izlazak iz krize koje je premijer iznio, samo kod uvođenja reda do sada napravljeni vidljivi pomaci. Što se konsolidacije državnih financija i javnog sektora tiče, smatraju da se u gotovo dvije godine Vladina mandata nije otišlo puno dalje od pojačane naplate poreza. "Da je racionalnost i hladnokrvnost u planiranju sljedećeg proračuna, na koju premijer sada poziva, bila primjenjena već kod ovog proračuna koji sada pada, možda ne bismo bili pred ulaskom u proceduru prekomjernog deficita", kažu poslodavci.

ZAGREB - Hrvatska gospodarska komora (HGK) vrlo bitnim smatra da je premijer Zoran Milanović u današnjem izvješću u Saboru naglasio pravce daljnjeg djelovanja Vlade u cilju postizanja dugoročnijeg stabilnog rasta i pune zaposlenosti, pri čemu iz HGK ističu da treba iznaći modele za bržu realizaciju smjernica razvoja. HGK pozdravlja odluku da Vlada jednom godišnje podnosi izvješće o stanju nacionalnog gospodarstva, jer i na taj način transparentno Saboru i široj javnosti omogućuje uvid u rad Vlade, komentar je HGK na izlaganje premijera u Hrvatskom saboru. U tom je kontekstu, kako ističu, predsjednik Vlade Zoran Milanović detaljno i objektivno iznio stanje i dosadašnje tendencije kretanja u državi, pri čemu je vrlo bitno da je naglasio pravce daljnjeg djelovanja Vlade u cilju postizanja dugoročnijeg stabilnog rasta i pune zaposlenosti. "Četiri osnovna pravca koje je premijer pritom naveo su zapravo nastavak konsolidacije i restrukturiranja gospodarstva, što je potpuno opravdano zbog dubine krize nacionalne ekonomije, ali bi pritom neizostavno trebalo iznaći modele za bržu realizaciju tih smjernica razvoja", naglašavaju iz HGK.

ZAGREB - Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista, profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu Ljubo Jurčić ocijenio je danas kako Vlada premijera Zorana Milanovića u 20 mjeseci nije naznačila politiku koja bi zaustavila pad u Hrvatskoj, zaustavila pad standarda građana i propadanje nacionalne imovine. "Vladina politika ne cijeni se prema namjerama nego rezultatima, a dva najvažnija pokazatelja su materijalni standard građana i vrijednost nacionalne imovine. Materijalni standard građana pada i nije zaustavljen taj pad i tu ne možemo dati pozitivnu ocjenu Vladi. U 20 mjeseci nisu ni naznačili politiku koja bi zaustavila propadanje nacionalne imovine, pad standarda građana", kazao je Jurčić komentirajući za Hinu prvo godišnje Vladino izvješće o stanju u društvu. Ističe kako nam je i kreditni rejting pao zato što nema ni traga politici koja bi zaustavila pad u Hrvatskoj. Druga je Jurčićeva opaska da nije državnički da premijer u izvješću o stanju nacije vodi polemiku s društvenim grupama ili političkim protivnicima. "Nije isprika to je napravio HDZ, ili što kažu znanstvenici ili politički protivnici. To nije znanstveni ili politički skup, jer premijer se obraća svima", smatra Jurčić.

ZAGREB - Ekonomski analitičar Damir Novotny izjavio je kako iz godišnjeg izvješća Vlade, koje je danas pred Saborom podnio premijer Zoran Milanović, ne vidi kakva je vizija i u kojem će se smjeru kretati ekonomska politika, što će Vlada poduzeti kako bi ubrzala oporavak i pokrenula novi investicijski ciklus u privatnom sektoru. "Ne mogu reći da sam uspio iz premijerovog govora vidjeti kakva je vizija. Ne vidim viziju, ne vidim u kojem će se smjeru kretati ekonomska politika u drugom dijelu mandata i što će Vlada poduzeti kako bi ubrzala oporavak, odnosno pokrenula novi investicijski ciklus u privatnom sektoru. Naglašavam u privatnom sektoru, jer se nadam da je Vlada odustala od ideje da će se ekonomski rast moći temeljiti samo na državnim investicijama", kazao je Novotny u izjavi za Hinu. Napomenuo je kako u sadržajnom smislu nije u govoru premijera vidio neke promjene smjera ekonomske politike, nabrajale su se uglavnom taksativno neke manje važne mjere koje je Vlada poduzimala, a koje se ne mogu ubrojiti u neke važne ekonomsko-političke mjere, odnosno mjere koje bi mogle zaustaviti negativne trendove u hrvatskoj ekonomiji.

ZAGREB - Tvrtka Mlinar predstavila je danas svoj proizvodni pogon u Radničkoj ulici u Zagrebu, investiciju vrijednu 40 milijuna eura, izvjestili su iz te tvrtke. Napominju kako je riječ o greenfield investiciji koja je uspješno završena unatoč teškoj gospodarskoj situaciji. Zagrebačka tvornica opremljena je prema najsuvremenijim tehnologijskim standardima za pekarsku industriju, to je najveći i najmoderniji industrijski pogon te vrste, ne samo u Hrvatskoj nego i u regiji, proizvodnog kapaciteta od više od 95 milijuna proizvoda godišnje, navode iz Mlinara. Pekarska proizvodnja organizirana je na površini od 20.000 četvornih metara, a pogoni su certificirani za proizvodnju standardiziranu u zemljama EU. U zadnje četiri godine, paralelno s razvojem nove tvornice, razvijena je maloprodajna mreža specijaliziranih prodavaonica pekarskih proizvoda. Danas maloprodajna mreža broji više od 170 prodavaonica u Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj. Mlinar grupa zapošljava više od 1.700 djelatnika, od čega je 811 djelatnika zaposleno na području Zagreba.

ZAGREB - Redovan promet Zagrebačke burze danas je bio nešto manji od deset milijuna kuna, a dionički je indeks Crobex trgovanje završio s padom za 0,22 posto, na 1.818,01 bodu. Crobex10 smanjen je za 0,39 posto, na 1.026,66 bodova. Redovan promet Burze iznosio je 9,8 milijuna kuna, a milijunski promet imale su samo dionice HT-a. Dionica HT-a protrgovano je za 1,5 milijuna kuna, a cijena im je pala za 1,41 posto, na 174,50 kuna. Dionici Ericssona Nikole Tesle, uz promet od 877,7 tisuća kuna, cijena je pak porasla za 0,33 posto, na 1.500 kuna. Po prometu slijedi dionica Atlantske plovidbe s 500,9 tisuća kuna i rastom cijene od 2,23 posto, na 364 kune. Rast cijene za 6,32 posto, na 60,19 kuna, bilježi dionica Đuro Đaković Holdinga koja je imala 435 tisuća kuna prometa. Među trgovanijim dionicama cijena je porasla i dionici Hotela Cavtat za 0,50 posto, Siemensa za 0,55 posto, povlaštenoj dionici Adris grupe za 0,70 posto, dionici Francka za 1,20 posto, dok su cijene pale dionicama AD Plastika za 0,48 posto, Uljanik plovidbe za 1,08 posto, Valamar Adria Holdigna za 1,23 posto, itd.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙