ECB će temeljito analizirati rizike i kvalitetu banaka eurozone prije no što iduće godine izravno preuzme nadzor nad njima. U središnjoj monetarnoj instituciji eurozone pritom žele da konzekvence te analize, uključujući eventualnu dokapitalizaciju odnosno likvidaciju banaka, financiraju vlade zemalja članica eurozone.
"Da bi ocjena kvalitete imovine i provjera otpornosti na nepovoljne uvjete poslovanja bili vjerodostojni, bit će nam potrebna potpora nadležnih tijela zemalja članica", kazao je čelnik ECB-a jučer članovima odbora EP-a za ekonomsku politiku.
Nakon što ga je jedan član odbora upitao je li realno tražiti takvu potporu i od krizom zahvaćenih zemalja poput Grčke, Španjolske, pa i od Francuske, Draghi je ustvrdio da su tamošnje banke u boljem stanju no što su bile prije prethodne provjere, provedene 2011.
"Realno je, čak i za zemlje koje ste spomenuli", kazao je.
Prema aktualnim bi planovima jedinstveni europski mehanizam za likvidaciju banaka trebao biti uspostavljen 1. siječnja 2015. a procjenjuje se da će prateći fond, koji bi se trebao financirati iz doprinosa banaka, biti uspostavljen za 10 godina.
Draghi smatra da je to predugo i drži da bi se u međuvremenu trebalo omogućiti financiranje kratkoročnih potreba putem kreditne linije.
Još je prerano za prijedloge koje bi tijelo trebalo odobriti tu kreditnu liniju, odnosno može li to učiniti i stalni europski krizni fond, Europski mehanizam za stabilnost (ESM), ističe čelnik ECB-a-
"Neki predlažu da ESM odobri kreditnu liniju fondu za likvidaciju banaka", navodi Draghi. "Nisam siguran da važeća europska povelja to omogućuje", dodaje.