ZAGREB
Odvjetnici optuženog ratnog zločinca Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao Kapetan Dragan, žalili su se u ponedjeljak protiv njegova izručenja iz Australije u Hrvatsku, istaknuvši da će se u žalbi usredotočiti na prekomjernu duljinu tog sudskog postupka, prenose australski mediji. Bivši australski ministar unutarnjih poslova Jason Clare odobrio je njegovo izručenje u studenome prošle godine nakon višegodišnjeg pravnog natezanja i Vasiljkovićevih pokušaja da ospori hrvatski zahtjev za izručenjem podnesen 2005. Kapetan Dragan tražen je radi ispitivanja u vezi optužbi za ratne zločine počinjene kada je bio paravojni zapovjednik u tzv. Krajini 1991. i 1992. Kako prenosi australski list The Australian, na otvaranju žalbenog ročišta protiv vladine odluke o izručenju pred Saveznim sudom u ponedjeljak, njegov odvjetnik Julian Burnside rekao je da će se u žalbenom postupku usredotočiti na pravne odgode u tom predmetu, pitanja koja se odnose na Ženevsku konvenciju i pitanja proceduralne pravednosti.
DEN HAAG
Suci Međunarodnog kaznenog suda (ICC) odgodili su za tjedan dana suđenje za zločine protiv čovječnosti kenijskom potpredsjedniku Williamu Rutu kako bi se on mogao vratiti u Keniju i baviti se rješavanjem talačke krize u trgovačkom centru u Nairobiju u kojoj je dosad ubijeno najmanje 68 ljudi. Ruto i kenijski predsjednik Uhuru Kenyatta optuženi su za zločine protiv čovječnosti povezane s njihovom ulogom u valu sektaškog i etničkog nasilja koji je pogodio Keniju nakon spornih izbora 2007. godine. Neuobičajeno brza odluka ICC-a donesena je na izvanrednoj sjednici pošto su tužitelji rekli da se ne protive kraćem odgađanju procesa. Ruto bi trebao otputovati iz Nizozemske zrakoplovom u 11 sati po lokalnom vremenu, rekao je njegov odvjetnik Karim Khan.
PEŠAVAR
Stotine kršćana prosvjedovale su u ponedjeljak u Pešavaru, dan nakon dvostrukog samoubilačkog napada ispred crkve u kojemu je najmanje 81 osoba poginula, što je najteži napad dosad na kršćansku manjinu u toj zemlji. Dvojica bombaša samoubojica aktivirala su eksploziv koji su nosili na sebi kada su vjernici nakon mise izašli iz Crkve svih svetih u Pešavaru, glavnom gradu pokrajine Hiber Pahtunkve, na sjeverozapadu zemlje. Odgovornost za napade je preuzeo ogranak Pakistanskog talibanskog pokreta (TTP) Junood ul-Hifsa. Broj žrtava je u noći na ponedjeljak porastao na 81, među kojima je 37 žena. U napadu je 131 osoba ozlijeđena, rekao je za AFP liječnik najveće bolnice u gradu, Arshad Javed.
SARAJEVO
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine i Posebno tužiteljstvo za ratne zločine Srbije učinili su ogromne korake u suradnji na procesuiranju ratnih zločina, a jedan od najvažnijih je to što više neće biti paralelnih istraga koje su u prošlosti opterećivale i uzajamne odnose dvije države, ocijenio je srbijanski tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević. "Doista smo napravili džinovski korak od potpisivanja sporazuma (o suradnji) u Bruxellesu", kazao je Vukčević u intervjuu kojega je u ponedjeljak objavio sarajevski "Dnevni avaz". Kazao je kako je cjelokupna suradnja značajno poboljšana otkako je na čelo Tužiteljstva BiH imenovan Goran Salihović, a to je ilustrirao činjenicom da su dva tužiteljstva za nepunih godinu dana razmijenili popis potencijalnih predmeta ratnih zločina koji se odnose na 65 osoba i 39 slučajeva.
DAKA
Deseci tisuća tekstilnih radnika u Bangladešu izašli su u ponedjeljak na ulice zaustavivši promet, palili su tvornice i sukobili se s policijom tražeći minimalnu mjesečnu plaću u protuvrijednosti 100 američkih dolara. Dvjestotinjak tisuća radnika prosvjedovalo je u ponedjeljak treći dan zaredom, rekao je Abdul Baten, načelnik policije u okrugu Gazipuru, blizu prijestolnice Dake, gdje radi više stotina tekstilnih pogona. Tristotinjak tekstilnih tvornica je zatvoreno iz straha od napada prosvjednika, dodao je pomoćnik načelnika Mustafizur Rahman. "Stanje je jako osjetljivo. Policija je gumenim mecima i suzavcem pokušala rastjerati razjarene radnike", dodao je, rekavši da je ranjeno više desetaka radnika i nekoliko policajaca. Prosvjedi protiv malih plaća i loših radnih uvjeta potresli su sektor proizvodnje konfekcije u Bangladešu otkako se u travnju srušila poslovna zgrada Rana Plaza pri čemu je poginulo više od 1100 ljudi.
BEOGRAD
Šefovi zastupničkih skupina Srpske napredne stranke (SNS) i Demokratske stranke Srbije (DSS) u Skupštini grada Beograda predali su u ponedjeljak zahtjev za smjenu gradonačelnika Dragana Đilasa u čemu očekuju potporu Dačićevih socijalista te umirovljenika kako bi imali za to potrebnu većinu. Predaja zahtjeva za smjenu Đilasa, koji je i predsjednik na razini države oporbene Demokratske stranke (DS), praktički je službeno označila početak preslagivanja vlasti u srbijanskoj prijestolnici nakon što su naprednjaci vicepremijera Aleksandara Vučića, kao oporba u gradskoj skupštini, mjesecima najavljivali da će s vlasti u Beogradu ukloniti vođu najjače oporbene stranke u državnom parlamentu. Naprednjacima su usluge za postizanje neophodne većine koja bi izglasovala smjenu Đilasa ponudili zastupnici također oporbene Demokratske stranke Srbije, nekadašnjeg predsjednika SRJ i bivšeg premijera Vojislava Koštunice, ali će za smjenu biti neophodni i glasovi socijalista Ivice Dačića i njegovih koalicijskih parnera - stranke umirovljenika također vicepremijera Jovana Krkobabića.
RIM
Suđenje Francescu Schettinu, kapetanu Coste Concordie, nastavilo se u ponedjeljak na sudu u Grossetu, u središtu Italije. Kapetan kojeg nazivaju "najomraženijim čovjekom u Italiji" nakon brodoloma kruzera u kojemu su u siječnju 2012. poginule 32 osobe, nastavlja se zbog višestrukog ubojstva iz nehata, napuštanja broda i štete nanesene okolišu. Suđenje je počelo sredinom srpnja. Na ročištu zakazanom za ponedjeljak analizirat će se nalazi vještaka. Schettino nije dao izjavu nakon dolaska u sudnicu. Suđenje se nastavlja tjedan dana nakon uspravljanja olupine Concordie, uspješne i zahtjevne operacije koja je trajala dvadesetak sati i koju je cijela Italija doživjela kao zadovoljštinu nakon ponižavajućeg brodoloma.