FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Berlusconi će se kandidirati na europskim izborima u Estoniji?

ZAGREB, 19. rujna 2013. (Hina) - Bivši talijanski premijer Silvio Berlusconi razmatra kandidaturu na izborima za Europski parlament u Estoniji, zemlji u kojoj se ne primjenjuju talijanski zakoni koji mu zabranjuju sudjelovanje na političkim izborima, a europski izborni sustav u tome ga ne može spriječiti, prenose europski mediji.

Po pisanju lista Il Messaggero, "luda ideja" da bi se Berlusconi mogao kandidirati za Europski parlament iz druge zemlje nailazi na sve veću i veću potporu među njegovim suradnicima. Naime, talijanski zakon zabranjuje Talijanima osuđenima na više od dvije godine zatvora da sudjeluju na političkim izborima. Berlusconi je 1. kolovoza osuđen na četiri godine zatvora zbog porezne prijevare, ali mu je kazna preinačena u godinu dana. Ta sudska odluka zaprijetila je krhkoj vladinoj koaliciji u kojoj je Berlusconijeva stranka Narod slobode (PDL) ključni čimbenik.

Prema zakonu koji je usvojila Montijeva vlada prošle godine, Berlusconi, koji sada sjedi u Senatu, također bi mogao biti istjeran iz tog doma parlamenta. Berlusconi tvrdi da je sudska presuda bila politički motivirana i planira se žaliti talijanskom ustavnom sudu na presudu za utaju poreza. PDL kaže da bi Senat trebao pričekati odluku ustavnog suda prije nego što donese odluku mora li Berlusconi otići iz parlamenta. Berlusconi se također žalio Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Kako piše Il Messagero, Berlusconi bi se mogao kandidirati na europskim izborima u Estoniji gdje njegov dobar prijatelj, bogati poslovni čovjek Ernesto Preatoni, ima snažan utjecaj.

Preatoni, vlasnik tvrtke Domina Vacanze Group koja se bavi prodajom velikih turističkih posjeda u Italiji i Egiptu, čini se da je kontroverzna osoba. Po pisanju talijanskih medija i blogera, za Preatonija bi bila dječja igra sastaviti izbornu listu u Estoniji i omogućiti Berlusconiju da ondje bude izabran za člana Europskog parlamenta.

U europskom izbornom sustavu ne postoji zakon koji bi spriječio osobu da bude izabrana za zastupnika Europskog parlamenta u drugoj zemlji, a ovo ne bi bio prvi put da se talijanski političar kandidira na izborima u jednoj baltičkoj zemlji. Talijanski novinar Giulietto Chiesa, bivši dopisnik iz Moskve, bio je kandidat u Latviji 2009. na listi ruske manjine, ali nije izabran.

To također ne bi bilo prvi put da utjecajni ljudi budu izabrani u Europski parlament kako bi dobili imunitet od sudskog progona. Tako je na primjer Victor Uspaskich, bogati poslovni čovjek i bivši ministar gospodarstva Litve, izabran u EP 2009., uglavnom kako bi izbjegao sudski progon zbog neplaćanja poreza. Uspaskich, koji više nije europski zastupnik, u srpnju prošle godine je osuđen zbog porezne prijevare u svojoj zemlji, ali je navodno i dalje na slobodi pod jamčevinom u iznosu od 145.000 eura.

Berlusconi je pretvorio uspješnu poslovnu karijeru u političku platformu. Godine 1994., nekoliko mjeseci prije izbora osnovao je stranku Naprijed Italija i pobijedio na izborima, ali je njegova vlada ubrzo pala zbog gubitka parlamentarne većine.

Na sljedećim parlamentarnim izborima 1996. porazio ga je Romano Prodi, kandidat lijevog centra. Međutim, to nije bio Berlusconijev kraj, vratio na vlast još dvaput: 2001. i ponovno 2008., pošto je u međuvremenu izgubio još jedne izbore od Prodija.

Njegovi politički uspjesi uvijek su bili zasjenjeni poreznim i pravnim problemima. Godine 2011. našao se u seksualnom skandalu poznatom kao "Rubygate". Dok je talijansko gospodarstvo bilo na rubu ponora, Berlusconi je u studenome iste godine podnio ostavku i sastavljena je vlada tehnokrata na čelu s Mariom Montijem. Berlusconi nije bio kandidat na izborima 2013. godine, ali je pristao okončati političku blokadu pruživši potporu koaliciji predvođenoj njegovim političkim protivnikom Enricom Lettom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙