Križevčani su među prvima u Hrvatskoj uspjeli ući u tadašnje vojne objekte - vojarnu Kalnik i skladište u Širokom Brezju s golemom količinom oružja i tehničkih sredstava. Streljivo i oružje odmah su poslani hrvatskim braniteljima na svim bojištima.
U Domovinskom ratu poginulo je 37 branitelja iz križevačkoga kraja. Prve žrtve bili su pripadnici odreda Narodne zaštite Miljenko Klobučar i Mario Jembrek, koji su poginuli 16. rujna navečer tijekom proboja vojnika JNA iz vojnoga skladišta u Širokom Brezju u vojarnu Kalnik.
Predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata redovito o obljetnici posjećuju mjesta pogibije svojih sugrađana te polažu vijence na spomen-obilježja u Križevcima kod Šumarije i u Perivoju ratnika.
Obilježavanje obljetnice organizirali su grad Križevci, općine Gornja Rijeka, Kalnik, Sveti Ivan Žabno i Sveti Petar Orehovec te križevačka koordinacija udruga iz Domovinskog rata.
Negdašnja vojarna u Križevcima posljednjih je godina prenamijenjena za građanske potrebe. Ondje je Srednja škola za obrtnička zanimanja, Dječji vrtić i ugostiteljski objekt, a u tijeku su radovi na Domu za starije i nemoćne osobe.
U bivšem Domu Hrvatske vojske smješten je Multimedijalni kulturni centar Gradske knjižnice i čitaonice "Franjo Marković".