FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: usporeno trgovanje, moguć poticaj sa svjetskih burzi

ZAGREB, 16. rujna 2013. (Hina) - Na Zagrebačkoj se burzi danas očekuje usporeno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok bi Crobexi mogli porasti, zahvaljujući dobrom raspoloženju na svjetskim tržištima, a pažnju ulagača mogla bi privući i dionica Hotela Cavtat.

Od 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 porast.

Crobex indeks ojačao je prošloga tjedna 0,12 posto, na 1.828 bodova, a Crobex10 0,66 posto, na 1.035 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je otprilike 52 milijuna kuna, što je oko 6 milijuna kuna manje nego tjedan dana prije.

Najveći promet, 4,4 milijuna kuna, ostvaren je dionicom HT-a, čija je cijena oslabila 0,67 posto, na 177,80 kuna.

Slijedi dionica Vira, sa 4,3 milijuna kuna prometa. Cijena joj je na tjednoj razini ostala nepromijenjena na 607 kuna.

„Protekloga tjedna Crobexi su ojačali, uz prosječni dnevni promet dionicama od 9,1 milijun kuna, neznatno manji nego u tjednu ranije. U fokusu investitora bile su dionice HT-a i Vira, dok su ostala izdanja imala znatno slabiju likvidnost“, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.

Najveće dobitnice među likvidnijim izdanjima bile su dionice turističkih kompanija, no uz skromnu likvidnost, te dionica Petrokemije, zahvaljujući najavama iz Vlade o njezinoj privatizaciji, dodaje Špoljar.

Među većim gubitnicama, pak, bile su dionice Luke Ploče, s padom cijene za 6,1 posto, Dalekovoda, za 5,9 posto, te Vupika, za 4,5 posto.

„Trgovanje će danas vjerojatno biti usporeno, što je karakteristično za domaću burzu na početku tjedna. Među vijestima se izdvaja odobrenje Liburnia Rivijera Holdingu da objavi ponudu za preuzimanje Hotela Cavtat po 63 posto višoj cijeni od zakonskog minimuma. Također, i dalje bi u fokusu mogla biti dionica Podravke, zbog prodaje dijela imovine i najave gradnje nove tvornice Belupa“, navodi Špoljar.

Hanfa je u petak odobrila Liburniji Rivijeri Holding (LRH) objavu ponude za preuzimanje Hotela Cavtat po cijeni od 308,89 kuna za dionicu. Prosječna cijena dionica u razdoblju od tri mjeseca, do 3. srpnja, na burzi je iznosila 189,63 kuna.

Obveza preuzimanja nastala je kada je LRH početkom srpnja kupio 496.296 dionica Hotela Cavtat, što čini 80,81 posto udjela u temeljnom kapitalu.

Jutros je Zagrebačka burza obustavila trgovanje tom dionicom do 12 sati kako bi svi investitori imali dovoljno vremena upoznati se s tom ponudom. Cijena dionice Hotela Cavtat iznosila je u petak 250,02 kune.

Iz Podravke se, pak, krajem prošloga tjedna doznalo da njezina farmaceutska tvrtka Belupo planira izgradnju nove tvornice, a objavljen je i oglas o prodaji pogona Istravina na Vežici za 25 milijuna eura.

A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna znatno porasle, drugi tjedan zaredom, jer je ulagače ohrabrilo smirivanje napetosti u vezi Sirije.

Na Wall Streetu je Dow Jones skočio 3 posto, što je njegov najveći tjedni dobitak od siječnja, dok je S&P 500 porastao 2, a Nasdaq indeks 1,7 posto.

„Okidači snažnog prošlotjednog rasta indeksa bili su kineski makroekonomski pokazatelji koji su premašili očekivanja analitičara te smirivanje napetosti oko vojne intervencije u Siriji“, ističe Špoljar.

Jutros su, pak, na azijskim i europskim burzama cijene dionica znatno porasle, nakon što se iz utrke za predsjednika američkog Feda povukao Lawrence Summers, koji je manje sklon labavoj monetarnoj politici nego ostali protukandidati.

Summersa ulagači smatraju manje sklonim labavoj monetarnoj politici, stoga bi na čelu Feda radije vidjeli Janet Yellen, koja se dokazala kao zagovornica poticajne politike. Vjeruje se da bi ona nastavila putem Bena Bernankea, kojemu mandat na čelu Feda istječe u siječnju iduće godine.

„Ipak, ključni utjecaj na zbivanja u ovome tjednu imat će odluka Fedova Vijeća za operacije na otvorenom tržištu o daljnjim monetarnim poticajima američkom gospodarstvu. Većina ekonomista očekuje smanjenje programa kupnje obveznica sa sadašnjih 85 na 75 milijardi dolara mjesečno. Zanimljivo, čak 57 posto anketiranih ekonomista ne očekuje da će zbog takve odluke na tržištu biti većih potresa“, navodi Špoljar.

Također, napominje da će u fokus investitora postupno ulaziti i limiti državne potrošnje u SAD-u.

„Sredinom listopada mogli bi biti dosegnuti limiti državne potrošnje u SAD-u, što će svakako pobuditi pozornost investitora zbog problema daljnjeg zaduživanja SAD-a i urednog pokrivanja proračunskog deficita“, zaključuje Špoljar.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙