FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nastavljen uzlet tržišta nekretnina u drugom tromjesečju; u Hrvatskoj opet pad

BRISTOL/ZAGREB, 13. rujna 2013. (Hina) - Cijene nekretnina širom svijeta ponovo su porasle u drugom tromjesečju, približivši se razinama iz razdoblja procvata, dok je u Hrvatskoj njihov pad blago ubrzao, pokazalo je najnovije istraživanje savjetodavne tvrtke Global Property Guide.

U razdoblju od travnja do lipnja cijene nekretnina porasle su u 30 od ukupno 42 tržišta širom svijeta koja je Global Property Guide obuhvatio svojim istraživanjem.

U prethodnom je tromjesečju uzlazni trend zabilježen u 28 zemalja.

"Nastavlja se ionako snažan uzlet na svjetskim tržištima nekretnina", zaključuju u Global Property Guideu.

U Europi je oporavak ponovo bio slab, s obzirom na dužničku krizu. Pritom je od 25 europskih tržišta njih 14 zabilježilo bolji rezultat nego lani dok je u njih 11 on bio slabiji.

Nekoliko je europskih tržišta zabilježilo naglo poboljšanje, ističu, izdvajajući Dansku gdje je indeks cijena stanova porastao na godišnjoj razini 7,76 posto. U istom lanjskom razdoblju cijene su na godišnjoj razini pale 4,12 posto.

Cijene nekretnina snažno su porasle i u Turskoj, za 6,94 posto. U drugom prošlogodišnjem tromjesečju uvećane su za osjetno skromnijih 1,67 posto.

Izražen rast cijena na godišnjoj razini zabilježen je još u Ukrajini (Kijev), Austriji (Beč), Estoniji, Njemačkoj, Švicarskoj, Norveškoj i Švedskoj.

Na nekim je pak europskim tržištima pad cijena oštro usporio, ističu u Global Property Guideu, izdvajajući Poljsku (Varšava), Portugal, Veliku Britaniju, Slovačku i Litvu (Vilnius).

Neka su pak europska tržišta ponovo zabilježila snažan pad cijena nekretnina na godišnjoj razini, a svih 12 najslabijih na međunarodnoj razini nalazi se u Europi, ističu u Global Property Guideu.

Hrvatska je četvrta na ljestvici zemalja koje bilježe najsnažniji pad cijena nekretnina na godišnjoj razini. Tako je prosječna cijena stanova u Zagrebu prilagođena za inflaciju pala u drugom tromjesečju za 8,14 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. U drugom prošlogodišnjem tromjesečju pala je 8,08 posto.

Na tromjesečnoj su razini cijene prilagođene za inflaciju pale u razdoblju od travnja do lipnja za 1,78 posto.

"Hrvatsku pritišće dugotrajna recesija. Očekuje se da će se gospodarstvo ove godine smanjiti za dodatnih 0,3 posto, nakon dva posto u 2012., 0,05 posto u 2011., 2,3 posto u 2010. i 6,9 posto u 2009.", navodi se u priopćenju.

Najveći je godišnji pad cijena prilagođenih za inflaciju među tržištima obuhvaćenim istraživanjem zabilježio Cipar, za 12,74 posto. Slijedi Grčka s padom cijena od 11,12 posto, i Rumunjska, s pojeftinjenjem nekretnina od 10,20 posto.

Najveći skok cijena među svim tržištima zabilježili su Ujedinjenih Arapski Emirati (Dubai), gdje su cijene prilagođene za inflaciju poskočile na godišnjoj razini za 17,99 posto. Slijedi Tajvan sa skokom cijena od 14,52 posto, i Hong Kong, gdje su cijene porasle 13,70 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙