Van Rooden predvodi izaslanstvo MMF-a koje s predstavnicima državnih i entitetskih vlasti od prošlog tjedna analizira provedbu mjera predviđenih stand-by aranžmanom zaključenim u rujnu 2012. godine.
MMF se obvezao do 2014. godine osigurati 385 milijuna eura potpore vlastima BiH koje su se sa svoje strane obvezale provesti strukturalne reforme, uključujući ograničavanje rasta javne potrošnje.
MMF je do sada isplatio BiH odnosno njenim entitetima 192,5 milijuna eura, a od rezultata analiza učinaka reformi koje trenutačno provodi misija predvođena Van Roodenom ovisi isplata naredne rate, koja je nešto veća od 48 milijuna eura.
Ocjena izaslanstva MMF-a je da reforme u BiH "prilično dobro napreduju" pri čemu je važan pokazatelj rast izvora i industrijske proizvodnje, no to još uvijek nije dovoljno da se stanje ocijeni stabilnim.
"Unatoč oporavku gospodarstva i rastu izvoza prihodi taj rast nisu pratili pa je došlo do deficita u proračunima", kazao je Van Rooden istaknuvši kako je to ključna zadaća kojom se do kraja godine moraju pozabaviti Vijeće ministara BiH kao i vlade Federacije BiH odnosno Republike Srpske.
Van Rooden je sugerirao kako bi se probleme s punjenjem proračuna moglo riješiti tako da se osigura bolja naplata poreza. Kazao je i kako je potrebno ubrzati pripreme za donošenje proračuna za 2014. godinu, jer je ona ujedno i izborna pa će za sve dogovore trebati više vremena i napora.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda najavio je kako bi već idućeg tjedna mogao biti usvojen globalni fiskalni okvir za 2014. godinu, što bi onda otvorilo put za izradu prijedloga proračuna i njegovo upućivanje u parlamentarnu raspravu i pravodobno usvajanje.
Kazao je i kako se nada da će biti moguće riješiti rizike na koje su ukazali predstavnici MMF-a, posebice kod izvršenja proračuna za 2013. godinu.