Izvor upoznat s tekstom dokumenta kazao je danas za Reuters da bi prijedlog omogućio izvoz ukapljenog prirodnog plina kompanijama koje imaju dozvolu za gradnju tvornica za ukapljeni plin odnosno za proizvodnju ukapljenog plina u unaprijed propisanim pogonima.
U ministarstvu nisu željeli odmah komentirati tu informaciju. Prema važećem zakonu iz 2006., samo Gazprom smije izvoziti plin iz Rusije.
Očekuje se da će svjetska trgovina ukapljenim plinom porasti za trećinu u idućih pet godina, zahvaljujući snažnom povećanju proizvodnje u SAD-u i Australiji. Stoga je Rusija pod pritiskom da završi nove projekte.
Ruske kompanije Rosneft i Novatek našle su kupce za ukapljeni plin koji planiraju proizvoditi u još neizgrađenim tvornicama. Da bi osigurale novac za njihovu gradnju, vlada mora izmijeniti režim izvoza.
Stoga su aktualni prijedlozi ministarstva ključni za Novatekov projekt Yamal LNG i za Rosneftov i ExxonMobilov projekt Sahalin-2.
Projekt Yamal vrijedan je 20 milijardi dolara a razvijaju ga Novatek, francuski Total i China National Petroleum Corp (CNPC). Proizvodnja bi trebala početi 2016. a do 2018. ciljaju tankerima isporučivati 16,5 milijuna tona ukapljenog plina.
Rosneft s američkim Exxonom namjerava graditi tvornicu ukapljenog plina na ruskom Dalekom istoku. Vrijednost projekta procijenjena je na 15 milijardi dolara a proizvodnja bi trebala početi 2018.
U vladi namjeravaju također omogućiti izvoz ukapljenog plina kompanijama u kojima država ima najmanje pola vlasničkog udjela a izvozit će plin proizveden na plaftormama na moru odnosno na temelju sporazuma o podjeli proizvodnje.
Ruske su vlasti prema postojećim planovima namjeravale liberalizirati izvoz LNG-a iduće godine, pri čemu su Novatek i Rosneft trebali izvoziti plin u Aziju i ne ugrožavati Gazpromove isporuke u Europu.