Izdavanje knjige sljedećeg ponedjeljka na talijanskom jeziku, a koja se 2004. pojavila na njemačkom, bila je prilika za službeni vatikanski dnevnik da objavi komentar i odlomke tekstova autora poput njemačkog nadbiskupa Gerharda Ludwiga Muellera, trenutno predsjedavajućeg Kongregacije za nauk vjere, i peruanskog dominikanca Gustava Gutierreza, predstavnika latinoameričke Crkve. Njihova knjiga nosi naslov "Na strani siromašnih, teologija oslobođenja, teologija Crkve".
"Između Vatikana i teologije oslobođenja ukazao se mir", komentirao je dobar poznavatelj Vatikana Andrea Tornielli. "To pomirenje stiže s jednom novom klimom koju zagovara prvi latinoamerički papa Franjo i nastavkom procesa beatifikacije biskupa mučenika iz San Salvadora", komentira Tornielli na internetskoj stranici Vatican Insider, aludirajući na Oscara Romera, biskupa i velikog zaštitnika siromašnih kojeg je 1980. ubio jedan ekstremni desničar.
Raskol između Vatikana i teologije oslobođenja datira iz razdoblja pontifikata Ivana Pavla II., koji je 1979. ocijenio da "koncept Krista kao političara, revolucionara, rušitelja iz Nazareta, ne odgovara katehezi Crkve".
Kako su ocijenili neki kritičari, djelo Gutierreza i Muellera je "kristalno jasna kritika kapitalizma" te "uzbudljivo i eksplozivno djelo koje stvara metež u kapitalističkom kršćanskom svijetu".
Mueller objašnjava da iako je teologija oslobođenja "potpuno različita od marksizma, ponekad koristi marksističku terminologiju i druge metode marksističkog podrijetla". Obojica autora ističu da je teologija oslobođenja reakcija savjesti protiv zloporaba, pokušaj da se stane na kraj nepravdi. Ako to primjenimo na Europu, rekao je Mueller govoreći o knjizi, "kao kršćani ne možemo spokojno promatrati kako je sve više radnika marginalizirano. Važno je naglašavati odgovornost kapitala".
Onaj koji želi biti kršćanin primoran je učiniti nešto kako bi ova zemlja postala primjerena za život za sve, poručili su autori.