"Ako ovaj medijski javni servis, zbog ogromnih dugova koji su posljedica nebrige državnih tijela, drastično reducira program od 1. rujna kako je to najavljeno, neće to biti samo udarac medijskoj sceni i manjinskim pravima, nego će to biti i poraz države", ukazali su NUNS i NDNV u zajedničkom priopćenju.
Opstanak javnih servisa doveden je u pitanje izjavama dužnosnika srbijanske vlade o ukidanju TV pretplate, jer su one pridonijele da se razina naplativosti pretplate dodatno smanji, drže potpisnici zahtjeva u zahtjevu srbijanskoj vladi.
Dnevni list "Danas" objavio je da će od 1. rujna RTV emitirati samo informativni program, a ostali će se projekti ukinuti. Stanje je u RTV dramatično, jer nema novca za plaće i honorare, ali ni za putne troškove, čak ni za benzin za odlazak na snimanje, piše list. Dodaje da RTV duguje zaposlenicima tri plaće, a dug prema dobavljačima dosegnuo je fantastičnih osam milijuna eura, u što ulaze i neplaćeni računi za struju, vodu, zakup prostorija, ugovore za filmove.
Dodatni problem za vlasti u Srbiji, piše dalje list, jest veliko nezadovoljstvo ustanova Europske unije zbog opasnosti od ukidanja svih programa na jezicima manjina, kojih ima deset, a jedan od njih je i program na hrvatskom jeziku.
RTV je na rubu dnevne likvidnosti jer nema prihode od mjesečne pretplate koju su građani prestali plaćati poslije najave državnoga vodstva Srbije da će se od jeseni ukinuti.
Usprkos protivljenju mjerodavnih tijela EU, srbijanska vlada kani iz proračuna financirati rad javnih medijskih servisa, ali tek od listopada.
Uz RTV status javnog medijskog servisa ima i Radio televizija Srbija (RTS) koja upravo danas slavi 55 godina. No RTS prima financijsku dotaciju iz proračuna Srbije, dok je Radioteleviziji Vojvodine takva pomoć uskraćena.