Od 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 1 porast.
Crobex indeks ojačao je protekloga tjedna 0,56 posto, na 1.837 bodova, a Crobex10 0,50 posto, na 1.034 boda.
Redovni promet dionicama iznosio je 25,3 milijuna kuna, što je otprilike milijun kuna više nego u tjednu ranije.
Najveći tjedni promet, od 3,3 milijuna kuna, ostvaren je dionicom HT-a, uz porast cijene na tjednoj razini od 0,47 posto, na 174,01 kunu.
Slijedi dionica Konzuma, s prometom od 1,5 milijuna kuna, čija je cijena pala 1,64 posto, na 144 kune.
Među likvidnijim izdanjima, po dobitku ističe se dionica Diokija, s rastom cijene za 16,3 posto, a slijede dionice Solarisa, s 10,3 posto porasta i Imperijal Hotela, 7,7 posto.
Od gubitnica, pak, izdvajaju se dionice Arenaturista i Liburnija Rivijera Holdinga, s padom cijene za 6 posto, te Petrokemije, za 2,5 posto.
„Protekloga tjedna Crobexi su blago ojačali, no uz izuzetno skromnu likvidnost. U prosjeku je ona dnevno iznosila 4,5 milijuna kuna, što je najniža razina u zadnjih otprilike dvije godine“, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Kako dodaje, tako slabe promete valja pripisati ljetnoj sezoni i skraćenom radnom tjednu zbog praznika.
„I dalje smo u sezoni godišnjih odmora, tako da bi i ovoga tjedna likvidnost mogla biti skromna. Nažalost, zasad nema ni važnijih poslovnih vijesti koje bi u fokus investitora mogle staviti pojedina izdanja“, ističe Špoljar.
A na Wall Streetu su protekloga tjedna indeksi pali, drugi tjedan zaredom, dok su u Europi ojačali, treći tjedan uzastopno.
Dow Jones indeks pao je protekloga tjedna 2,2 posto ili 344 boda, što je njegov najveći tjedni gubitak od lipnja 2012. godine, završivši tjedan na 15.081 bod.
S&P 500 indeks spustio se 2,1 posto na tjednoj razini, na 1.655 bodova, a tehnološki Nasdaq 1,6 posto, na 3.602 boda. Oba indeksa zabilježila su najveći tjedni gubitak od lipnja ove godine.
Istodobno, frankfurtski DAX ojačao je na tjednoj razini 0,64 posto na 8.391 bod, a pariški CAC 1,15 posto na 4.123 boda, dok je londonski Ftse bio u minusu 1,27 posto, na 6.583 boda.
„Glavni razlog pada indeksa na Wall Streetu činjenica je da su prognoze nekih kompanija razočarale, dok su istodobno američki makroekonomski pokazatelji poboljšani, što je ojačalo strah investitora da će Fed uskoro smanjiti monetarne poticaje. S druge, pak, strane, raspoloženje na europskim burzama je pozitivno, a indeksi su ostvarili dobitke treći tjedan zaredom, ponajviše zbog podatka o izlasku eurozone iz recesije“, navodi Špoljar.
Idućih dana na raspoloženje investitora na globalnim burzama imat će zabilješka s posljednjeg sastanka američke središnje banke, koja će biti objavljena u srijedu.
„Investitori će pratiti i nove makroekonomske objave, ponajprije u srijedu podatak o prodaji postojećih nekretnina u SAD-u, u četvrtak o tjednoj nezaposlenosti te PMI indeksu industrijske aktivnosti u eurozoni“, zaključuje Špoljar.