U nadzor su uključene inspekcijske službe ministarstava zdravlja, poljoprivrede, unutarnjih poslova i zaštite okoliša i prirode te Državnog inspektorata.
Inspekcijski nadzor počeo je 20. srpnja i još traje, navodi se u priopćenju i ističe da se, s obzirom na broj uključenih inspekcijskih službi i raspoloživost odgovornih u DINA Petrokemiji, ne može predvidjeti koliko će on trajati.
Konačni rezultati nadzora bit će objavljeni nakon završetka postupka, a o daljnjem tijeku koordiniranog inspekcijskog nadzora Ministarstvo zaštite okoliša i prirode odmah će izvještavati javnost, stoji u priopćenju.
U priopćenju se još navodi da se, usporedno s koordiniranim nadzorom, stručne službe tog ministarstva konzultiraju s poznavateljima stanja sigurnosti u DINA Petrokemiji i vanjskim stručnjacima za zaštitu okoliša kako bi se potvrdilo da ljudi i imovina u krugu pogona i u okolici nisu u opasnosti.
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zatražilo je prošlog tjedna da inspekcijske službe žurno pregledaju i provjere pogone DINA Petrokemije, posebice postupke s kemikalijama, zaštitu voda, elektroenergetiku, opremu pod tlakom i opremu za zaštitu na radu te zaštitu od požara. Hitna inspekcija zatražena je kako bi se utvrdilo stanje i donijele potrebne mjere te izbjegla opasnost za stanovništvo, dobra i okoliš.
Stožer za zaštitu i spašavanje Primorsko-goranske županije prošlog je tjedna, pošto je u medijima objavljeno da u DINA Petrokemiji nije obavljen redoviti nadzor opreme, također poslao zahtjev za hitnim mjerama. Od Nacionalnog stožera za zaštitu i spašavanje zatraženo je da se utvrdi pravo stanje te da se hitno poduzmu potrebne mjere, a isti zahtjev poslan je i upravi DINA Petrokemije te Ministarstvu zaštite okoliša i prirode.
Nadzor je zatražen pošto je predsjednik uprave DINA Petrokemije Fabio Giacometti izjavio za medije da su oprema pogoni u kojima su tone opasnih kemikalija zadnji put atestirani prije dvije godine, da su zadnji atesti istekli prije nekoliko mjeseci te da DINA za njih nema novca.