To je veliki udarac tužiteljima u slučaju u kojem je optuženo osam osoba, uključujući bliske Nečasove suradnike, za korupciju i neovlašteno nadziranje, među ostalim i premijerove supruge.
Vrhovni sud je ranije u utorak odlučio da su trojica zastupnika, optužena prošle godine za korupciju jer su prihvatili visoke položaje u državnim tvrtkama u zamjenu za političku suradnju s Nečasom, bila "pokrivena" zastupničkim imunitetom.
Tužitelji su od parlamenta tražili da skine imunitet i Nečasu, ali su nakon sudske odluke od toga odustali, rekao je tužitelj Ivo Ištvan češkoj televiziji.
Skandal je prisilio Nečasa da u lipnju odstupi s dužnosti, a Češku gurnuo u političku krizu koja bi mogla potrajati mjesecima, jer se političke stranke svađaju s predsjednikom Milošem Zemanom oko imenovanja nove vlade.
Češki ustav zabranjuje kazneni progon zastupnika zbog glasovanja ili izgovorene riječi u parlamentu. No, u drugim slučajevima parlament ga može ukinuti ili on istječe po završetku mandata, što je po mišljenju tužitelja bio slučaj, ali se Vrhovni sud s time nije složio.
Propast toga slučaja oslabit će položaj tužiteljstva koje u posljednje dvije godine pojačano istražuje korupciju koja je, prema mišljenju javnosti, raširena u češkim političkim krugovima.
Nečasova suradnica Jana Nagyova, s kojom je bivši premijer u vezi, optužena je da je dogovarala suradnju s optuženom trojicom zastupnika koji su zastupnički posao zamijenili onim u državnim tvrtkama, što je Nečasu omogućilo da kroz parlament "progura" ključne zakone kojima su se njih trojica protivila.
Nagyova je također optužena da je od čelnika vojno-obavještajne službe tražila da nadziru Nečasovu suprugu, od koje se Nečas razvodi. Njih su dvojica također optužena da su odobrili nadzor supruge iako nisu smjeli primati nikakve naredbe od Nagyove.