KAIRO - U noćašnjim sukobima u Kairu tijekom prosvjeda pristalica svrgnutog predsjednika Mohameda Mursija poginulo je sedam osoba, a 261 ih je ozlijeđeno, objavili su u utorak dužnosnici medicinskih službi. Visoki dužnosnik ministarstva zdravlja Halid al-Hatib potvrdio je da je sedam osoba stradalo u sukobima prosvjednika i snaga reda, prenosi službena agencija Mena, Načelnik hitne službe Mohamed Soltan rekao je da je pet osoba smrtno stradalo, a najmanje 125 je ranjeno u središnjoj kairskoj četvrti Ramzesu, dok su dvije ubijene, a 130 je ranjeno u četvrti Giza. Napomenuo je i da je šest osoba ozlijeđeno na prilazima džamiji Raba al-Adavija, gdje je više desetaka tisuća pristaša Mohameda Mursija ponovno zahtijevalo njegov povratak.
BEOGRAD - Predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron ocijenio je u intervjuu srbijanskoj televiziji da veličinu i važnost tog suda čini to što je pridonio individualizaciji krivnje za ratne zločine, umjesto kolektivnog okrivljavanja naroda i to što je pomogao uspostavi vladavine prava na području bivše Jugoslavije. Meron je u intervjuu Radioteleviziji Srbije (RTS) istaknuo da se u javnosti stvara pogrešan dojam da zločina nije bilo ako se izreknu oslobađajuće presude.“Ljudi katkad misle da ako oslobodimo nekoga, onda zapravo kažemo da se zločini nisu dogodili. To nije istina. Mi samo utvrđujemo da li je ta osoba kriva izvan razumne sumnje”, rekao je Meron. Na pitanje je li ICTY doista pomogao pomirbi na Balkanu Meron je odgovorio da je taj sud “priodnio uspostavi vladavine prava na području bivše Jugoslavije, što je neizravno utjecalo na pomirenje”. Glede oslobađajućih presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču te jednom od zapovjednika bošnjačkih snaga u BiH Naseru Oriću Meron je napomenuo posao sudaca nije da odlučuju o tome kome će se suditi, već da tužitelji moraju prikupiti dovoljno dokaza. “Tužitelj treba prikupiti dovoljno dokaza koji bi trebali rezultirati osuđujućom presudom. Na tužitelju je da u sudnici pred sucima predstavi uvjerljive dokaze. U suprotnom će ta osoba biti oslobođena, ne zato što smo utvrdili nečiju potpunu nedužost, već činjenicu da nije kriva u odnosu na optužbe. U našem sustavu suci nemaju nikakav utjicaj na kvalitetu optužnica”, prokomentirao je predsjednik ICTY-a.
BEOGRAD - Srbijanski državni vrh bojkotirao je prijem koji je veleposlanik Francuske Republike priredio u Beogradu u povodu Dana pada Bastille jer Srbija nije pozvana na paradu u Parizu, gdje je počasni gost bio hrvatski predsjednik Ivo Josipović, a u svečanom mimohodu sudjelovali su pripadnici hrvatskih Oružanih snaga, piše u utorak beogradski Blic, pozivajući se na neslužbene izvore u vladi Srbije. “Kad je u nedjelju emitirano izviješće o proslavi (u Parizu) i kad se vidjelo da je predsjednik Hrvatske Ivo Josipović počasni gost, a da su prodefilirali i pripadnici Oružanih snaga Hrvatske, srpsko političko vodstvo odlučilo je bojkotirati proslavu”, piše Blic, navodeći ocjenu neimenovanog sugovornika iz srbijanske vlade kako je "Srbiji sto puta prije mjesto na toj paradi nego Hrvatskoj". Na prijemu je bila uočljiva izočnost srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića, premijera Ivice Dačića i prvog potpredsjednika Vlade Aleksandra Vučića, a najviši državni dužnosnik koji je predstavljao Srbiju bio je predsjednik parlamenta Nebojša Stefanović,. List piše kako je navodno bilo planirano i da srbijansko ministarstvo obrane objavi priopćenje u kojem bi izrazilo prosvjed, ali se od toga odustalo.
PANAMA - Panama je zadržala brod pod sjevernokorejskom zastavom koji je plovio iz Kube dok se približavao Panamskom kanalu, a u njemu je pronađeno neprijavljeno oružje, izjavio je predsjednik Ricardo Martinelli. Oružje, skriveno u kontejnerima za smeđi šećer, otkriveno je nakon što su panamske vlasti zaustavile brod pod sumnjom da prevozi drogu. Plovilo je zaustavljeno nedaleko od luke Manzanillo na atlantskoj strani kanala. "Nastavit ćemo istovarivati brod kako bismo utvrdili što je točno unutra", rekao je Martinelli za panamsku televiziju u ponedjeljak kasno navečer. "Ne može se samo tako prevoziti neprijavljeno oružje kroz Panamski kanal", dodao je. Po njegovim riječima, kapetan broda pokušao je izvršiti samoubojstvo nakon što je brod zaustavljen. Panamske vlasti su uhitile 35 članova posade.
ATENA - U Grčkoj ne voze vlakovi, a bolnice primaju samo hitne slučajeve jer Grci u utorak opet štrajkaju, ovaj put u znak prosvjeda protiv vladinih planova o otpuštanju tisuća zaposlenih u javnom sektoru. Atena mora provesti reformu javnih službi i smanjiti broj zaposlenih u njima kako bi dobila međunarodnu financijsku pomoć. No najavljeni rezovi broja zaposlenih izazvali su gnjev naroda u kojem je već sad 27 posto nezaposlenih osoba. Više od tjedan dana prosvjeda djelatnika gradskih službi trebalo bi kulminirati skupom ispred parlamenta u Ateni, a na njemu se, među ostalima, očekuju smetlari, vozači autobusa, djelatnici banaka i novinari. "Nastavljamo borbu za okončanje politike koja uništava radnike i tjera gospodarstvo u još veću recesiju", priopćio je sindikat zaposlenih u privatnom sektoru GSEE, koji je pozvao na štrajk zajedno sa sindikatom djelatnika javnog sektora ADEDY-em. U znak solidarnosti sa štrajkašima, sindikati civilnog zrakoplovstva pozvali su na četverostani prekid rada, što će poremetiti zračni promet.