Zakon o dokupu mirovine izvorno je hrvatski proizvod koji je u potpunosti sukladan europskom socijalnom modelu, rekao je Silvano Hrelja (HSU).
Svrha je zakona, pojašnjava, povećati opseg i razinu materijalnih prava radnika koji su prisiljeni ranije napustiti tržište rada i prihvatiti prijevremenu starosnu mirovinu zbog restrukturiranja poslovnih subjekta u kojima rade.
Hrelja naglašava kako zakon ne omogućava i ne potiče povećanje broja umirovljenika, jer se ne radi o nekadašnjem dokupu staža nego o poboljšanju budućeg statusa zaposlenima koji već imaju uvjete za umirovljenje.
S ponuđenim rješenjima, dodaje, "u plusu" bi bili i radnik i poslodavac i država. Poslodavcu se ništa ne poskupljuje, a radniku se omogućava da dugoročno razmišlja i ima višu razinu primanja – zauzvrat ne bi dobivao jednokratnu otpremninu.
Državi se to isplati jer radnik kod prijevremenog umirovljenja ima alternativu da ne mora trpjeti štetu od penalizacije kojom mu se umanjuje mirovina, navodi Hrelja.
O HSU-ovu prijedogu izjasnila se Vlada koja podržava namjeru da se uredi isplata doživotne otpremnine, odnosno dokupa mirovine. Vlada smatra da je HSU-ov prijedlog u ovom trenutku i u ovom obliku prihvatljiv za raspravu uz nužne dorade do drugog čitanja, a neke od dorada je i sama predložila.
Sabor zasjedanje nastavlja u ponedjeljak kada će raspravljati o konačnom prijedlogu zakona o Zakladi "Hrvatska kuća – Croatia house".
Ponedjeljak, 15. srpnja, zadnji je dan redovnog ljetnog saborskog zasjedanja. Sabor, naime, redovito zasjeda dva puta godišnje: između 15. siječnja i 15. srpnja, te između 15. rujna i 15. prosinca.
Izvanredno, Sabor zasjeda na zahtjev Predsjednika Republike, Vlade ili većine zastupnika. Predsjednik Sabora može, uz prethodno pribavljeno mišljenje klubova zastupnika parlamentarnih stranaka, sazvati Sabor na izvanredno zasjedanje.