FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nevladine udruge: javnost pozvana da sudjeluje u farsi

ZAGREB, 10. srpnja 2013. (Hina) - Centar za mirovne studije, Zelena akcija i GONG danas su u povodu Zakona o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom priopćili kako je umjesto javne rasprave o upravljanju i raspolaganju preostalom državnom imovinom, "javnost pozvana da sudjeluje u farsi".

To smatraju jer je "Vlada, iako savjetovanje sa zainteresiranom javnošću još nije završilo, uputila prijedlog Zakona u hitnu saborsku proceduru, a Sabor osigurava uvjete da se zakon izglasa u roku na kojem bi mu pozavidjele prethodne vlasti".

"Skandaloznim" ocjenjuju što se ovakvi proceduralni incidenti počinju događati odmah nakon ulaska Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije, a posebno "žalosnim" što se time nastavlja rušenje prethodnog 'zvjezdanog statusa' Hrvatske u globalnoj inicijativi Partnerstva za otvorenu vlast.

K tome, navode, "sadržaj zakonskog prijedloga u suprotnosti je sa Strategijom upravljanja i raspolaganja državnom imovinom do 2017. koja je usvojena prije mjesec dana jer, primjerice, umjesto jačanja kapaciteta Agencije za upravljanje državnom imovinom, planira njeno ukidanje i to bez ikakvog obrazloženja".

Nevladine udruge navode kako "deja vu privatizacije tijekom 90-ih" svakako neće promatrati skrštenih ruku te stoga pozivaju nadležne institucije da poštuju vlastite propise na kojima se temelji vladavina prava u Hrvatskoj.

Dodaju kako Sabor treba osigurati vrijeme zainteresiranoj javnosti za izjašnjavanje o ovom zakonu tako da sada, umjesto izglasavanja aktualnog prijedloga, isti pošalje u drugo čitanje, dakle u još jednu raspravu ove jeseni. Točno je, navode, da se, prema Poslovniku Sabora, zakoni mogu iznimno donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi.

"Međutim, Vlada je kao obrazloženje navela tek da se radi o njenim prioritetnim zadaćama da se uredi institucionalni okvir u skladu sa Strategijom upravljanja i raspolaganja imovinom u državnom vlasništvu do 2017. godine. U samoj Strategiji, donesenoj prije mjesec dana, smjernice za unapređenje postojećeg institucionalnog okvira niti jednom riječju ne spominju potrebu za hitnom procedurom donošenjem ovog zakona", navodi se.

Također ističu kako "Vlada treba osigurati poštivanje vlastitog Poslovnika utvrđivanjem odgovornosti onih koji ga krše".

"S obzirom da su, prema Poslovniku, središnja tijela državne uprave uz nacrte prijedloga zakona dužna priložiti i odgovarajuća izvješća o provedenom savjetovanju, neophodno je utvrditi na temelju čije odluke je to prekršeno – radi li se o odgovornosti Državnog ureda ili Ministarstva regionalnog razvoja? Nedostatak primjerenih posljedica za odgovorne može rezultirati ne samo proizvodnjom zakona koji nisu dovoljno kvalitetni, nego i daljnjim padom povjerenja građana u institucije vlasti koje je ionako na rizično niskim granama, navode Centar za mirovne studije, Zelena akcija i GONG.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙