"Jedan od njegovih izaslanika, koliko znam, neslužbeno je razgovarao s čelnicima nekih ministarstava, ali nije bilo službenog susreta", rekao je Gunnlaugsson, odgovarajući na novinarska pitanja u Stockholmu o Snowdenovu prijedlogu da zatraži politički azil na Islandu.
Odgovarajući na upit o izgledima tog zahtjeva za azil, premijer je kazao da Snowden prvo treba osobno doći i podnijeti zahtjev.
"Mora doći na Island i zatražiti politički azil. Dakle, budući da nije u zemlji, zasad ne mogu ništa komentirati", rekao je.
Njegova ministrica unutarnjih poslova Kristinn Hrafnsson rekla je da vlada u ovoj stvari nije vezana rezolucijom koju je parlament jednoglasno donio u lipnju 2010. i po kojoj Island postaje utočište za pojedince koji se zauzimaju za slobodu govora, pa tako i za "zviždače" ("whistleblowers") koji upozoravaju na zlouporabe.
"Rezolucija nije dio zakona koji vrijede za tražitelje azila", rekla je.
U razgovoru za The Guardian od 9. lipnja Snowden je izjavio da je Island najbliži njegovim stajalištima o slobodi govora na internetu.
No nakon teškog poraza lijeve koalicije na parlamentarnim izborima koncem travnja, vlada se promijenila i na vlast su ponovo došli konzervativci.
Snowden (29) je od 20. svibnja u Hong Kongu, odakle je razotkrio razmjere nadzora nad internetom u kojemu je i sam sudjelovao.