U jutro trinaestog dana pobune protiv predsjednika vlade, glasoviti trg u turskom megapolisu nadzirale su jake sigurnosne snage s vodenim topovima raspoređene na početku svake prilazne ulice.
S trga su uklonjene zastave, transparenti, barikade, olupine spaljenih automobila, patrone od suzavca i svi vanjski znaci prosvjeda i žestokih sukoba koji su potrajali sve do zore.
Sigurnosne snage su u utorak ujutro na opće iznenađenje ponovo zaposjele trg Taksim koji su 1. lipnja bile prepustile prosvjednicima koji su od njega načinili uporište svog pokreta. Na njemu se policija gotovo dvadeset sati obračunavala sa skupinama mladih opremljenih maskama, kamenjem i molotovljevim koktelima.
Po riječima jedne volonterke, petstotinjak osoba je u utorak primilo liječničku pomoć u poljskim bolnicama otvorenim za prosvjednike u okolici trga.
Policija je u utorak kasno navečer intervenirala i u prijestolnici Ankari rastjerujući skupinu s oko 5.000 ljudi koji su tražili premijerovu ostavku.
Dan nakon demonstracije sile Erdogan je tijekom poslijepodneva trebao primiti izaslanstvo od dvadesetak "izaslanika" prosvjednika (nevladine organizacije, civilno društvo, stručnjaci, umjetnici). Izaslanstvo je poslije smanjeno na desetak ljudi.
Prosvjednici smatraju da je taj susret samo bacanje prašine u oči.
"Ne očekujem ništa od tog susreta jer je (Erdogan) još jednom sam izabrao ljude s kojima će se sastati", požalila se prosvjednica koja je htjela ostati anonimna. "Imamo dojam da nam se naš premijer ruga", rekao je drugi prosvjednik.
Erdogan je pred zastupnicima iz svoje Stranke pravde i razvitka (AKP) koja je proizašala iz islamističkog pokreta ponovo osudio "ekstremiste" i "pljačkaše" koji ga izazivaju. "Gotovo je, to više nećemo trpjeti", istaknuo je.
Premijer, siguran u potporu većine Turaka, zauzeo je oštar stav od početka krize. Na parlamentarnim izborima 2011. AKP je osvojio gotovo 50 posto glasova.
Zbog svoje grubosti i primjene sile u utorak Erdogan je zaslužio kritike međunarodnih čelnika.
Francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius preporučio je "smirivanje stanja i suzdržanost" a njegov njemački kolega Guido Westerwelle je policijsku akciju nazvao "lošim znakom". Njihova talijanska kolegica Emma Bonino smatra pak da je ponašanje Ankare prema prosvjednicima njezin "prvi ozbiljan ispit" na putu prema Europskoj uniji.