FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Antonetti pravno osporava udruženi zločinački pothvat

DEN HAAG, 30. svibnja 2013.(Hina) - Jean-Claude Antonetti, predsjedavajući sudac raspravnog vijeća ICTY-ja koje je u srijedu osudilo šestoricu bosanskohercegovačkih Hrvata na kazne zatvora od 10 do 25 godina za zločine u Herceg-Bosni, u izdvojenom mišljenju, osim činjenično, i pravno osporava utvrđenje udruženog zločinačkog pothvata iz te prvostupanjske presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju.

On se u zaključku priklanja pravnim mišljenjima da se treći oblik udruženog zločinačkog pothvata treba potpuno odbaciti dok se umjesto prvog i drugog oblika, koji nisu navedeni u statutu ICTY-ja, treba koristiti ono što je zapisano u članku 7.1. statuta ICTY-ja a to je da osoba koja je planirala, poticala, naredila, počinila ili na drugi način pomogla i podržala planiranje, pripremu ili izvršenje nekog od kaznenih djela snosi individualnu odgovornost za to kazneno djelo.

"Što se mene tiče, nakon dugog proučavanja, zaključio sam kao i sudovi za Kambodžu da treći oblik udruženog pothvata nije dobar i mora ga se odbaciti. Što se tiče prvog i drugog oblika slažem se sa stajalištem mnogih uključujući sudaca žalbenog vijeća da se treba primijenjivati oblik odgovornosti propisan člankom 7. statuta", piše Antonetti u izdvojenom mišljenju koje broji 581 stranicu.

Prvi oblik udruženog zločinačkog pothvata obuhvaća odgovornost za djela koja su planirana i izvršena u okviru provođenja cilja pothvata, drugi oblik odnosi se na koncentracijske logore, a treći prošireni oblik odnosi se na odgovornost za zločine koji su bili "predvidiva posljedica" pothvata a nisu bili planirani.

U dijelu izdvojenog mišljenja kojim se bavi pravnim aspektima udruženog zločinačkog pothvata Antonetti podrobno analizira pravnu praksu međunarodnih kaznenih sudova i nacionalnih pravosuđa više europskih zemalja i SAD-a.

On ocjenjuje da je uvođenje tog koncepta bilo nepotrebno jer je, umjesto da je sucima dao jasan i precizni instrument, uvelike zakomplicirao zadaću suda i stvorio pravnu nesigurnost.

Koncept udruženog zločinačkog pothvata a posebno njegov treći oblik doživio je snažne kritike u međunarodnim pravnim krugovima pa su ga tako sudovi za zločine u Kambodži odbacili a koncept nije našao mjesta ni u rimskom statutu kojim je osnovan Stalni kazneni sud (ICC).

Taj sud u članku 25. statuta ima zapisano da se osobna kaznena odgovornost utvrđuje ako osoba počini kazneno djelo sama, u sudioništvu ili putem druge osobe, ako naredi ili potakne kazneno djelo ili ako u u cilju omogućenja djela ne neki način pomogne ili podupre kazneno djelo te ako na bilo koji drugi način doprinosi počinjenju ili pokušaju kaznenog djela od strane skupine osoba koje djeluju sa zajedničkim ciljem.

Koncept je snažno kritizirao i jedan od stalnih sudaca ICTY-ja Nijemac Wolfgang Schomburg nakon što je napustio tu dužnost.

Kao jednu od kritika na račun korištenja trećeg oblika udruženog zločinačkog pothvata Antonetti navodi da se taj oblik koristi kad nema dovoljno dokaza koji bi poduprli postojanje prvog oblika udruženog zločinačkog pothvata.

Šestorica bivših čelnika Hrvata iz BiH osuđena su zbog zločina nad Muslimanima tijekom rata u BiH koje su osmislili u okviru udruženog zločinačkog pothvata.

Bivši predsjednik vlade Herceg Bosne Jadranko Prlić nepravomoćno je osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙