Otvoreno tržište novih droga razvilo se pod utjecajem globalizacije, tehnološkog napretka i interneta, navodi se u izvješću u kojem se zaključuje da rast ilegalnog tržišta novih droga predstavlja značajan izazov za javno zdravstvo te provođenje zakona.
Do prije desetak godina većina novih psihoaktivnih tvari koje su se pojavljivale u Europi proizvedene su u "podzemnim" laboratorijima ili su dolazile iz medicinskih zaliha i izravno su prodavane na ilegalnom tržištu.
Iako takav način preprodaje i dalje postoji ilegalno poslovanje se povećava zbog prodaje putem interneta i u specijaliziranim trgovinama u urbanim područjima.
Većina novih ilegalnih tvari uglavnom se proizvodi u Kini i Indiji, a u Europi se dodatno obrađuje, pakira i prodaje. Također često završe i na "ulici" gdje se prodaju kao zamjena za amfetamine, ecstasy, kokain ili heroin.
U izvješću se navodi da su 2012. u Europi otkrivene čak 73 nove psihoaktivne tvari, čime je nastavljen trend rasta. Godinu ranije otkriveno ih je 49, 2010. 41, a 2009. 24.
Na prošlogodišnjem popisu dominira čak 30 sintetičkih kanabinoida koji oponašaju učinke kanabisa. Istaknuta su i dva ilegalna sintetička stimulansa (4-MA i 5-IT) s halucinigenim djelovanjem koji se u državama EU povezuju s više od 40 smrtnih slučajeva.
U Europolu ističu da je pojavljivanje novih droga priznato kao globalan problem koji je teško kontrolirati te da se organizirani kriminal uključen u proizvodnju novih droga ubrzano razvija i širi svoja tržišta.