BIRN je naveo da je Sud BiH travnja ove godine 20 osoba oslobodio optužbi da su počinile ratni zločin, a oni su podnijeli tužbe za naknadu štete zbog boravka u pritvoru.
Iako su od države tražili preko pola milijuna eura odštete ukupno im je dosuđeno oko 190.000 eura.
Visina naknade koja se daje za dan proveden u pritvoru nije unaprijed određena, a većina oštećenih smatra da su naknade koje Sud BiH dosuđuje minimalne. Iako oštećeni imaju, prema važećim zakonima, mogućnost sklapanja sporazuma s nadležnim ministarstvom pravde o vrsti i visini naknade, u BiH ovakva praksa još nije utvrđena.
“Ministarstvo pravde BiH nema mogućnost procjenjivati i utvrđivati vrijednost počinjene nematerijalne štete oštećenog, što se u većini zahtjeva traži uz naknadu materijalne štete”, istaknuli su BIRN-u u Ministarstvu pravde BiH, dodajući da se ovakvi predmeti rješavaju na sudovima.
Odvjetnici optuženika su istaknuli kako bi izvansudske nagodbe bile korisne za oštećene, ali i znatno ekonomičnije od sudskog postupka. Oni su nezadovoljni visinom naknada koje Sud BiH dosuđuje oštećenima.
“Općenito smo nezadovoljni tim naknadama, jer se doslovno ide u korist države, koja je odgovorna da te naknade isplati. I one su, po mom mišljenju, minimalne”, rekao je za BIRN odvjetnik Đorđe Vasić, koji je u postupku za naknadu štete zastupao bivšeg optuženika Miladina Stevanovića. Stevanović je pred Sudom BiH oslobođen krivice za genocid počinjen u srpnju 1995. u Srebrenici, te je tražio odštetu oko 115.000 eura za više od tri godine boravka u pritvoru. Međutim, pravomoćnom presudom dosuđen mu je znaačajno manji iznos. Trenutačno, većina optuženih kojima se pred Sudom BiH sudi za ratne zločine nije u pritvoru.
Ovakvom praksom, smatraju u Ministarstvu pravde BiH, smanjuje se “rizik” od neosnovanog pritvaranja. Time bi bile ušteđene i stotine tisuća maraka koje se iz proračunskih sredstava isplaćuju bivšim pritvorenicima, izvijestio je BIRN.