"Nitko, pa ni kabinsko osoblje Croatia Airlinesa, ne može utjecati na vrijeme kada će se razboljeti i biti privremeno nesposoban za rad. Odlazak na bolovanje je zakonsko pravo radnika, bolest nije 'skrivljeno ponašanje', a svakako nije opravdani razlog za otkazivanje ugovora o radu", navodi se u priopćenju Nezavisnog hrvatskog sindikata, Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Matice hrvatskih sindikata, Hrvatske udruge sindikata i Udruge radničkih sindikata Hrvatske.
Sindikati smatraju da povezivanje bolovanja s prosvjedom sindikalnih središnjica organiziranim 1. svibnja govori o tome kako uprava Croatia Airlinesa planirano otkazivanje ugovora o radu za 42 stjuardese i stjuarda pokušava opravdati bilo kakvom, pa i nebuloznom argumentacijom.
No, prave namjere jasne su upravo kod najave kako će potom neke od njih ponovo angažirati ali ovoga puta preko Agencija za privremeno zapošljavanje, putem fleksibilnih i nesigurnih oblika zapošljavanja, kaže se u priopćenju sindikalnih središnjica.
Uprava Croatia Airlinesa u srijedu je pokrenula proceduru za davanje otkaza za 42 stjuardese i stjuarda koji su otvorili bolovanje od 29. travnja do 1. svibnja, jer smatra da je riječ o nezakonitoj organiziranoj i prikrivenoj industrijskoj akciji.
Uprava tvrdi da je masovni odlazaka na bolovanje ukupno 48 zaposlenih organizirana i prikrivena akcija kojom je nanesena šteta kompaniji. Prije te akcije, prosjek bolovanja kabinskog osoblja bio je šest osoba dnevno.
Hrvatski avioprijevoznik zbog te je akcije pretrpio štetu od 200.000 kuna i morao otkazati 20 letova.
Kako se doznaje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje izvijestio je Croatia Airlines da su bolovanja bila medicinski utemeljena, ali kompanija zasad ne namjerava odustati od otkaza.