FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SAD: stručnjaci o internetskoj generaciji džihadista

BOSTON , 20. travnja 2013. (Hina/AFP) - Osumnjičeni za napad u Bostonu, Čečeni odrasli u SAD-u, mogli bi odgovarati profilu nove generacije napadača pozvanih na džihad putem interneta, smatraju američki stručnjaci.

Motivi napada 26-godišnjeg Tamerlana Carnajeva koji je umro u noći na petak i njegova mlađeg brata Džohara (19), ranjenog i uhićenog 24 sata kasnije još uvijek su nejasni. "Očito je da su je ostalo još puno pitanja bez odgovora", rekao je američki predsjednik Barack Obama nakon uhićenja Džohara Carnajeva. "Još uvijek imamo mnogo pitanja bez odgovora. Među njima je i ono zašto su ta dvojica mladića koja su odrasla i obrazovala se u našoj zajednici pribjegla nasilju. Kako su planirali i izveli napad i jesu li imali pomoć?", zapitao se američki predsjednik.

Starijeg brata FBI je još 2011. ispitao "na zahtjev jedne strane vlade", no savezna policija, kako prenosi France presse, nije dobila nikakvu relevantnu informaciju.

Direktor Instituta za unutarnju sigurnost Sveučilišta George Washington, Frank Cilluffo smatra da metode koje su braća koristila jasno ukazuju na radikalizaciju u međunarodnim okvirima. Čečeni i muslimani, Carnajevi su, ispričao je njihov ujak, stigli s roditeljima kao izbjeglice 2003. u Cambridge blizu Bostona. Džohar je tada imao deset godina.

Iseljeništvo često pridonosi da se mladi ljudi lakše odluče za radikalni put u životu, smatra Bayram Balci, specijalist za Kavkaz američke skupine Carnegie. Specijalist za islamistički terorizam u Rand Corporation Seth Jones kaže kako mu se čini da bi problemi bili manji da su mladi obučavani u kampovima u Čečeniji, nego indoktrinirani putem društvenih mreža.

Tamerlan je na Youtubeu imao stranicu evidentiranu na svoje ime, a kreirao ju je u kolovozu 2012. Ondje je kao omiljene naveo nekoliko islamističkih video klipova, osobito u kategoriji "terorizma". Često je citirao radikalnog islamista Feiza Mohammada i Al-Kaidina ideologa u Čečeniji Abdel al Hamida al Juhanija.

Džohar je na svojem Twitter računu često posjećivao društvenu mrežu VKontakte, neku vrstu ruskoga Facebooka. Sukob u Čečeniji iskorišten je kao "Al-Kaidino sredstvo za regrutiranje" mladih. Objavljuju se brojni video klipovi kako bi privukli nove članove, smatra stručnjakinja za Kavkaz na Institutu Brookins, Fiona Hill.

Stručnjakinja za radikalni islamistam na Sveučilištu Johns Hopkins Mary Habeck upućuje na činjenicu da su se braća Carnajevi zanimali za radikalni oblik salafizma, koji se povezuje s Al-Kaidom.

Autor istraživanja tvrtke Rand Brian Jenkins iznio je podatak o profilu džihadista u SAD-u prema kojemu je u toj zemlji nakon napada 11. rujna identificirano 104 pokušaja napada. Tri četvrtine osoba umiješanih u napade bili su američki državljani, polovina ih je rođena u SAD-u, 29 posto su naturalizirani Amerikanci. Shema je slična u brojnim sličnim slučajevima, tvrdi Jenkins: Džihadisti svoj put prema radikalizaciji počinju upravo na društvenim mrežama.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙