Po najnovijim procjenama francuske vlade, ove će godine bruto domaći proizvod (BDP) porasti svega 0,1 posto, a iduće 1,2 posto. Ranije je procjenjivala gospodarski rast u ovoj godini od 0,8 posto, a u idućoj od 2 posto.
Čak i nakon revizije, procjene su i dalje više nego makroekonomista i financijskih institucija. Primjerice, Međunarodni monetarni fond snizio je jučer svoje prethodne gospodarske procjene, pa očekuje ove godine gospodarski pad u Francuskoj od 0,1 posto, a iduće godine rast od 0,9 posto.
A kako je francuska vlada objavila da neće dalje rezati potrošnju, niže stope rasta znače i veći deficit. Posljedica toga bit će da Francuska neće uspjeti sniziti svoj proračunski manjak ispod 3 posto BDP-a do iduće godine, niti uravnotežiti proračun tijekom mandata francuskog predsjednika Francoisa Hollandea.
Prema najnovijem višegodišnjem proračunskom planu tamošnje vlade, proračunski deficit bit će spušten ispod 3 posto BDP-a tek u 2014. godini. Pritom će deficit u 2017. iznositi 0,7 posto BDP-a. Usporedbe radi, ranije se predviđalo da će u 2017. BDP iznosi svega 0,3 posto BDP-a.
Ipak, na strukturnoj razini, na kojoj je isključen utjecaj gospodarskog ciklusa na proračun pa Europska komisija to smatra adekvatnim, u francuskom proračunu u 2016. planira se višak od 0,2 posto BDP-a, a godinu iza od 0,5 posto.
Isto tako, francuska vlada neće uspjeti ostvariti niti svoj ranije postavljene cilj u vezi smanjivanja zaduženosti u 2014. godini na 90,5 posto BDP-a. Iduće godine, naime, francuska vlada predviđa zaduženost u visini od 94,3 posto, a u 2015. na 93 posto.
„Ne odustajemo od ničega. Cilj vlade je i nadalje da ostvarimo strukturnu ravnotežu do 2017. godine, osiguramo najsnažniji mogući gospodarski rast i zaokrenemo trend zaposlenosti od kraja 2013. godine“, izjavio je francuski ministar financija Pierre Moscovici u današnjem razgovoru za list Le Monde.
Prijedlog novog višegodišnjeg proračunskog plana idućega tjedna vlada će poslati u parlament.
Taj novi proračunski plan bit će ključan u nastojanjima Francuske da uvjeri partnere u eurozoni i Europsku komisiju da joj omoguće dodatno vrijeme za spuštanje proračunskog deficita ispod 3 posto BDP-a.
Istodobno, francuski vjerovnici pozorno prate znakove neispunjavanja prvotnih proračunskih ciljeva i snižavanja procjena rasta. Zasad su prinosi po francuskim državnim obveznicama stabilni.