Ovo je opasno vrijeme za Švicarsku ali, za razliku od Luksemburga, mi nismo članica Europske unije i ispunjavamo kriterije Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), kazao je Maurer u intervjuu za švicarski tjednik Le Matin Dimanche, objavljenom u nedjelju.
Luksemburg je prošlog tjedna odlučio ublažiti institut bankovne tajne u sklopu borbe protiv porezne evazije. Pristali su na automatsku razmjenu podataka o vlasnicima bankovnih računa s partnerima u Europskoj uniji od 2015.
Bankovna je tajna nalik institutu zaštite povjerljivosti medicinskih podataka, ustvrdio je švicarski predsjednik i dodao: "Država mora apsolutno poštivati privatnu sferu" i ne bi trebala znati "što imate na svom bankovnom računu".
Maurer je upozorio da je Švicarska već napravila određene ustupke, podsjećajući da je temeljem odgovarajućeg dogovora sa Sjedinjenim Državama ukinula institut bankovne tajne za američke klijente u svojim bankama.
Švicarski predsjednik smatra da "bankovna tajna zapravo više i nije tako važna kao što je bila prije dvije ili tri godine". "Staatus bankovnog centra povezan je i sa švicarskom političkom stabilnošću, pouzdanošću i vjerodostojnošću".
Priznao je ipak da bi pritisak iznutra mogao prisiliti Švicarsku da promijeni stajalište.
Upitan što s bogatim strancima koji se koriste švicarskim propisima o zaštiti bankovne tajne kako bi izbjegli plaćanje poreza, švicarski je predsjednik odgovorio: "U svakom sustavu postoje rupe. Moramo ispraviti te nedostatke".