FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Spomen ne žrtve komunističkog terora u Vukovaru 1945.

VUKOVAR, 12. travnja 2013. (Hina) - U spomen na žrtve komunističkog terora u Vukovaru ubijene nakon 12. travnja 1945. i ulaska partizanskih postrojba u taj grad, podno Spomen križa pokraj Župne crkve sv. Filipa i Jakova večeras su položeni vijenci i zapaljene svijeće.

Po riječima Dražena Živića iz vukovarskog Centra Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar procjenjuje se da je oko 400 Vukovaraca 1945. godine bilo žrtvama komunističkog terora. Među njima, osim onih koji su likvidirani bez suđenja, nalaze se Vukovarci "koji su kasnije sudski procesuirani pa ubijeni, ili likvidirani na "križnom putu", naveo je.

Molitvu kod spomen križa molio je varaždinski biskup, msgr. Josip Mrzljak, čiji se otac također nalazio među tim žrtvama.

Među brojnim Vukovarcima koji su molitvom i polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali počast žrtvama bio je i biskup gospičko-senjski i predsjednik Komisije za hrvatski martirologij msgr. Mile Bogović.

Biskup Mile Bogović poručio je u kratkom obraćanju Vukovarcima kako vjernici Gospićko-senjske biskupije suosjećaju s Vukovarcima u njihovoj boli. "Neki će reći da je 12. travnja Vukovar bio oslobođen, ali naš narod zna da su toga dana građani Vukovara, kao i ostalih gradova i mjesta oslobođenih na taj način, postali ovce za klanje", ocijenio je biskup Mile Bogović.

Nakon molitve kod križa, biskup Mrzljak predvodio je i misu zadušnicu u ckrvi sv. Filipa i Jakova rekavši u propovjedi kako nisu u pravu oni koji "nam spočitavaju da govoreći o događanjima iz 1945. godine samo otvaramo rane".

"One su tu, mi ih osjećamo i znamo način na koji bi mogle zacijeliti. Kada bi smo mogli širiti istinu i odati dužno poštovanje žrtavama rane bi zasigurno zacijelile", poručio je.

U sklopu obilježavanja sjećanja na žrtve komunističkog terora u Vukovaru, u Pastoralnom centru sv. Bone predstavljena je i knjiga Josipa Jurčevića "Prikrivena stratišta i grobišta jugoslavenskih komunističkih zločina" u kojoj su navedeni podaci o stradanjima nakon završetka Drugog svjetskog rata na području bivše Jugoslavije.

"Ukupno je tih grobišta približno oko 1.700 od kojih 600 u Sloveniji, 850 u Hrvatskoj, 200 u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Međutim na području Crne Gore, Kosova i Makedonije ta tema nije uopće otvorena. U BiH se njoj prilazi s teškoćama, u Srbiji se o tome govori tek unazad nekoliko godina dok se u Hrvatskoj kao i u Sloveniji još nalaze nova grobišta", naveo je Jurčević dodajući kako su grobišta tijekom komunističkog sustava zatajivana, zatrpavana smećem i na njih se nije smjelo dolaziti što najbolje, kako je kazao, govori o tome kakvo je lice imao taj sustav.

Po podacima vukovarskog kroničara Mirka Kovačića, koji je također sudjelovao u predstavljanju knjige, neposredno nakon ulaska partizanskih postrojba u Vukovar 12. travnja 1945. likvidirano je 119 građana Vukovara.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙