"Glavni tajnik (...) je predložio dodatno izaslanstvo koje će omogućiti raspoređivanje na čitavom sirijskom teritoriju, što je u suprotnosti sa zahtjevom koji je Sirija podnijela u UN-u" u vezi s time, rekao je čelnik ministarstva vanjskih poslova u DAmasku a prenijela je agencija SANA.
Istaknuo je da "Sirija nije mogla prihvatiti takve manevre glavnog tajništva UN-a s obzirom na negativnu ulogu koju je imao u Iraku i koja je utrla put američkoj invaziji" 2003. Sirijsko ministarstvo vanjskih poslova je "izrazilo žaljenje" što je Ban Ki-moon "popustio pred pritiskom zemalja koje su poznate po svojoj potpori krvoproliću u Siriji", ne navodeći imena tih zemalja.
Dodao je da se sirijski zahtjev u UN-u odnosi na "slanje neutralnog i poštenog stručnog izaslanstva u selo Han Asal u pokrajini Alepu radi istrage o događajima pošto su terorističke bande na selo ispallile raketu s otrovnim kemijskim tvarima".
Sirijska vlada i naoružana oporba međusobno se optužuju za korištenje kemijskog oružja u Alepu i u Damasku tijekom sukoba koji pustoši zemljom.
Ban Ki-moon je u ponedjeljak izjavio da su UN-ovi istražitelji spremni za raspoređivanje u Siriji, na tiskovnoj konferenciji organiziranoj u povodu otvorenja treće konferencije o učinku Konvencije o kemijskom oružju u Den Haagu, u sjedištu Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OIAC).
"Čekamo samo zeleno svjetlo sirijske vlade kako bismo ustanovili je li korišteno kemijsko oružje", rekao je glavni tajnik, dodavši da "o tome još razgovara sa sirijskom vladom".
Damask je 20. ožujka podnio službeni zahtjev za istragu UN-a o korištenju kemijskog oružja u Siriji koju je Ban Ki-moon najavio odmah sutradan.
Velika Britanija i Francuska su pak zatražile da UN istraži navode po kojima je sirijski režim koristio u sukobu kemijsko oružje.