Prodaja toga udjela spada među obveze koje je rumunjska vlada preuzela u sklopu odobrene joj hitne kreditne linije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Europske unije u iznosu do 25 milijardi eura.
"Proces privatizacije nastavlja se prema planu", kazao je ministar energetike Constantin Nita na tiskovnoj konferenciji.
"Nakon Transgaza u svibnju ćemo prodati udjel u tvrtki Nuclearelectrica. U rujnu je u planu prodaja udjela u plinskom proizvođaču Romgazu, elektrani u Olteniji, a moguća je i prodaja udjela u proizvođaču električne energije Hidroelectrici", dodao je.
Tvrtka Nuclearelectrica upravlja nuklearnom elektranom u gradu Cernavoda na jugoistoku Rumunjske.
Rokovi za prodaju navedenih udjela u više su navrata mijenjani tijekom pregovora s MMF-om budući da rumunjske vlasti nisu uspjele ispoštovati prvotno dogovorene rokove.
Tijekom posjeta misije Rumunjskoj u siječnju MMF je upozorio da će stand-by krediti biti povučeni ako Rumunjska ne proda dio svoga udjela u Transgazu i ne pokrene privatizaciju željezničkog poduzeća za prijevoz tereta CFR Marfa do kraja lipnja.
U MMF-u ustraju u ocjeni da će prodaja veliki gubitaških kompanija u području proizvodnje energije i prijevozničkih usluga potaknuti posustali gospodarski rast, koji bi ove godine trebao dosegnuti 1,5 posto, nakon 0,7 posto u prošloj godini.
Rumunjska je 2009. dobila 20 milijardi eura težak paket pomoći od MMF-a i EU-a uz uvjet da provede stroge mjere štednje. Novi sporazum o kreditnoj liniji u iznosu pet milijardi eura, koje mogu koristiti samo u hitnim slučajevima, Bukurešt je potpisao 2011.