Peking je zatražio od "svih zainteresiranih strana da ostanu mirne i pokažu suzdržanost", rekao je Hong Lei, glasnogovornik kineske diplomacije. Zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Zhang Yesui sastao se u utorak s veleposlanicima Sjedinjenih Država, Sjeverne i Južne Koreje kako bi ih obavijestio o "iskrenoj zabrinutosti" Kine.
Sjeverna Koreja je u srijedu spriječila južnokorejske zaposlenike da uđu u kompleks Kaesong, na sjevernokorejskom teritoriju, koji je simbol suradnje dviju zemalja.
Seul je upozorio da ima plan djelovanja u izvanrednoj situaciji, a predviđa moguću primjenu sile kako bi se zajamčila sigurnost njegovih radnika u Kaesongu.
Kina je nedavno glasovala za sankcije Pjongjangu, ali ne želi prestroge mjere koje bi mogle ubrzati gospodarsko propadanje njezina saveznika i na kraju dovesti do kaosa, dolaska velikog broja sjevernokorejskih izbjeglica u Kinu i ujedinjenja Koreje pod proameričkom demokratskom vlašću.
Rusija je zabrinuta zbog "eksplozivnog" stanja u vezi sa Sjevernom Korejom, rekao je u srijedu zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Igor Morgulov.
"Ono što se događa svakako zabrinjava Rusiju jer je u blizini naše granice na krajnjem istoku nastala eksplozivna situacija", rekao je Morgulov, a prenio je Interfax.
"Pozivamo sve strane da se suzdrže od bilo kakve izjave i od bilo kakvog čina koji bi mogao pogoršati stanje", dodao je diplomat.
"Ne mislim da jedna od strana svjesno želi izazvati rat. No u ovim veoma napetim okolnostima dovoljna je obična ljudska pogreška ili tehnički nedostatak da stanje izmakne kontroli", istaknuo je Morgulov.
Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-Un naredio je u petak da počnu pripreme za raketne udare na američki kontinent i na američke baze u Tihom oceau, kao odgovor na pokusne letove američkih 'nevidljivih' bombardera B-2.
Washington je u utorak obećao da će braniti sebe, svoje saveznike Južnu Koreju i Japan od Pjongjanga, a američki državni tajnik John Kerry je ponašanje sjevenokorejskog čelnika nazvao "opasnim" i "neodgovornim".