FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Iranski nuklearni program stoji mnogo, malo donosi - izvješće

DUBAI, 3. travnja 2013. (Hina/Reuters) - Iran će nastaviti svoj nuklearni program unatoč tome što je taj izvor nacionalnopg ponosa donio malo koristi, a stojao je daleko više od 100 milijardi dolara samo u izgubljenim prihodima od nafte i stranim investicijama, rekla su u srijedu dva instituta.

Izvješće Carnegieve zaklade za međunarodni mir sa sjedištem u Washingtonu i Saveza američkih znanstvenika reklo je kako iranski nuklearni program ne može biti jednostavno okončan ili uništen i da je diplomacija jedini način da ga se održi miroljubivim.

"Povezan je s previše ponosa - koliko god pogrešnog - i nepovratnih troškova da bi bio napušten", rekli su autori izvješća Ali Vaez iz međunarodne krizne skupine i Carnegiev Karim Sadjadpour o pet desetljeća starom iranskom nuklearnom programu koji je započet za vrijeme američkog saveznika šaha Reze Pahlavija.

"Uzimajući u obzir vlastita znanja i stručnost ove zemlje jedino dugoročno rješenje da se osigura da iranski nuklearni program ostane čisto miroljubiv je pronaći uzajamno prihvatljivo diplomatsko rješenje", navodi izvješće.

Iran tvrdi da njegov nuklearni program ima medicinsku uporabu i da će proizvoditi energiju kako bi zadovoljio domaću potražnju i nadopunio svoje zalihe nafte.

Sjedinjene Države i druge zemlje sumnjaju da Iran prikriveno nastoji doći do nuklearnog oružja. Izrael je zaprijetio vojnom akcijom kako bi spriječio Islamsku Republiku da dođe do atomskih bombi. Teheran niječe da želi proizvesti nuklearno oružje.

SAD i njegovi saveznici zahtijevaju da Iran obuzda svoje obogaćivanje urana i nameće sve jače sankcije na iranske energetske, bankovne i brodarske sektore što je smanjilo iranski izvoz nafte za više od pola od 2011.

Iran i šest svjetskih sila trebali bi se susresti u Kazahstanu ovoga tjedna u nadi da će pronaći rješenje za zastoj u pregovorima. Njihov zadnji susret u veljači nije uspio dovesti do napretka.

Izvješće naslovljeno "Iranska nuklearna Odiseja: troškovi i rizici" kaže da su troškovi nuklearnog programa "daleko iznad 100 milijardi dolara" u izgubljenim stranim investicijama i prihodima od nafte.

Iran ima ogromne zalihe nafte i plina, ali su sankcije prisilile zapadne tvrtke da napuste naftni sektor. Iranski sektori solarne i energije vjetra također su nerazvijeni, navodi izvješće.

"Nijedno zdravo strateško planiranje ne bi davalo prioritet nuklearnoj energiji u zemlji popu Irana", kaže izvješće.

"Umjesto da poveća iransku energetsku sigurnost nuklearni program je smanjio sposobnost zemlje da diverzificira i postigne stvarnu energetsku neovisnost", stoji u izvješću.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙