Projekt je vrijedan 244,4 tisuće eura, od čega je 90 posto financirano iz programa IPA Europske unije, a 10 posto iz hrvatskog državnog proračuna. Provedba projekta, u kojem je twinning partner hrvatskoj Poreznoj upravi bilo austrijsko Savezno ministarstvo financija, započela je u listopadu 2012. godine, a službeno će završiti početkom travnja ove godine.
Prema riječima prvog savjetnika Odjela za provedbu projekata Delegacije EU u Hrvatskoj Luigija Barile, porezno rasterećenje cijene rada, uz istodobno učinkovitije prikupljanje poreza jedan je od glavnim alata fiskalne borbe za gospodarski oporavak i rast.
Pritom je naglasio važnost razmjene poreznih informacija među zemljama članicama EU, koja predstavlja jedan od temeljnih preduvjeta funkcioniranja europskog gospodarstva, koje ima jedinstveno tržište, ali ne i jedinstveni porezni sustav.
Zamjenik ravnateljice Porezne uprave Zlatko Fabijančić je pak kazao da su administrativna suradnja, razmjena informacija o porezima te pružanje pomoći pri naplati stranih tražbina potrebni kako bi se smanjili gubici u hrvatskom državnom proračunu, ali i u proračunima ostalih članica EU.
Ujedno, rečeno je na svečanosti zatvaranja projekta, učinkovita razmjena informacija i međusobna pomoć pomaže u borbi protiv poreznih prijevara u EU, posebice kod utaje poreza na dodanu vrijednost, a koje se mjere u milijardama eura godišnje.
Tijekom provedbe ovog projekta, uz ostalo, izrađen je nacrt izmjena i dopuna hrvatskog Općeg poreznog zakona u skladu s europskim direktivama, ažurirane su Smjernice o radnim postupcima kod uzajamne pomoći na području oporezivanja i naplate stranih potraživanja te su izrađeni svi potrebni dokumenti i trening materijali kako bi djelatnici CLO-a od 1. srpnja ove godine, odnosno od ulaska Hrvatske u EU, bili spremni započeti s poslovima uzajamne pomoći i administrativne suradnje.